Chiny mają globalny udział w produkcji magnezu przekraczający 80 procent . Niemal wszyscy producenci samochodów elektrycznych są zdane na te złoża i cenowe kaprysy Chińczyków.

Chiny kontrolują światowy rynek  magnezu. Chińska Republika Ludowa ma obecnie udział w produkcji wynoszący ponad 80 procent tego pierwiastka, który jest wykorzystywany np. w budowie lekkich elementów konstrukcji samochodów lub przy budowie komputerów. „W sumie ponad 50 krajów na całym świecie jest zależnych od importu z Chin” – poinformowała agencja DERA w Berlinie, która jest częścią Niemieckiego Federalnego Instytutu Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych. Przygotował on na zlecenie Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki analizę zaopatrzenia w surowce. W motoryzacji najczęściej, magnez jest wykorzystywany do produkcji elementów wewnętrznych, takich jak: szkielet siedzeń, kierownice, elementy deski rozdzielczej, elementy dekoracyjne, konstrukcja drzwi czy klapy tylnej. Ponadto, stosuje się go również na części silnika oraz osłon: osłona chłodnicy, wału, elementy skrzyni biegów czy pokrycia głowicy cylindrów.

Elementy silnika wykonane z magnezu pozwalają zaoszczędzić masę własną auta.

W przypadku magnezu wykazano, że nawet jeśli produkcja zostanie zmniejszona, Chiny powinny nadal mieć decydujący wpływ na dostawy do innych krajów – w tym na ustalanie cen. „Chiny będą nadal dominować na rynku światowym”, powiedział ekspert DERA Martin Schmitz. Oprócz Chin tylko Izrael eksportuje obecnie więcej magnezu niż importuje. Wszystkie pozostałe kraje produkujące są zależne od dodatkowego importu. Związki magnezu są stosowane głównie w celu oszczędności masy i energii, ale są również potrzebne do wielu procesów w przemyśle chemicznym. „W szczególności inżynieria motoryzacyjna może nadal napędzać popyt na magnez”, oczekują analitycy surowców. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na magnez wkrótce wzrośnie.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny: Elektryczny świat, którego nie znamy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Audi przedłuża gwarancję. Jednak nie dla wszystkich

Niemiecki producent segmentu premium postanowił przedłużyć gwarancję na nowe samochody. Jest to jednorazowa i ...

Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej na naprawę aut

Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej na naprawę aut. Aż 31 proc. właścicieli aut ...

Po 55 latach Aston Martin wznawia produkcję pierwszego auta Bonda

Był pierwszym samochodem Jamesa Bonda. Aston Martin DB5 wraca do żywych. Legenda odrodzi się. ...

Jakie samochody kupują Australijczycy

Jaki samochód jest nr 1 w Australii? Specyfika terenu, odległości i potrzeb sprawia, że ...

Polska mafia w Audi

Parys Cybulski, Kamil Łabanowicz, Bogusław Paruch. Każdy z nich ma wpływ na to, jak ...

Ostatni kraj na świecie zniósł zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety

Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie mogły jeździć samochodem. ...