Fiat Chrysler Automobiles i francuska PSA Group porozumiały się w sprawie „fuzji równych” — pisze Wall Street Journal. W efekcie ma szanse powstać duża globalna firma motoryzacyjna o wartości 47 mld dol. Przedstawiciele obu firm jeszcze we wtorek wieczorem odmawiali komentarzy, a wszystkie informacje były albo przeciekami, albo spekulacją. We wtorek, 30 października rano przyszło potwierdzenie z obu stron.

Fuzja ma być całkowita. Dyrektorem generalnym zostanie prezes PSA, Carlos Tavares, który będzie zarządzał firmą na bieżąco, a prezes FCA, John Elkann otrzyma stanowisko prezesa połączonych FCA i PSA. Z tym,że PSA będzie miała większość w zarządzie nowo powstałej spółki — podał Bloomberg. Jeśli ostatecznie dojdzie do tej fuzji (warto pamiętać,że rozmowy FCA z Renaultem także były bardzo zaawansowane i ostatecznie zakończyły się fiaskiem) powstanie motogigant o kapitalizacji rynkowej 47 mld dol.,czyli o wartości takiej, jaką ma japońska Honda, który będzie w stanie konkurować w Europie z Grupą Volkswagena.

Największą słabością nowej firmy będzie jej słaba obecność na kluczowym dzisiaj dla światowej motoryzacji rynku chińskim. Imponujący natomiast będzie portfel marek, w którym znajdą się m.in. Peugeot, Citroen,DS,Opel,Fiat,Alfa Romeo, Jeep, Maserati, Ferrari. Rada nadzorcza PSA spotka się dzisiaj na nadzwyczajnym posiedzeniu. Podobnie ma być w Exor NV, czyli holdingu do którego należy 29 proc. udziałów w FCA. Następnie należy oczekiwać kolejnej rundy rozmów, podczas których zostaną dopracowane szczegóły całej transakcji. WSJ podkreśla, że nic jeszcze ostatecznie nie zostało przesądzone. Ale wszystko wskazuje,że transakcja jest na dobrej drodze. —Moim zdaniem taka kombinacja ma znacznie więcej sensu, niż połączenie FCA i Renaulta— uważa Max Warburton, analityk firmy Bernstein, konsultingowej z rynku motoryzacyjnego. Wylicza się, że synergia wyniesie 7 mld dol. w roku 2023 , głównie dzięki temu,że na większości kontynentów obie firmy mają na razie oddzielne biznesy. Obydwie firmy wcześniej były głodne konsolidacji. Zmarły w 2015 roku szef Fiata Chryslera, Sergio Marchionne bez sukcesów robił podchody do General Motors i jego propozycje kilkakrotnie zostały odrzucone przez prezes GM, Mary Barra.

Carlos Tavares.

To oczywiście nie oznacza,że sytuacja nowej firmy będzie łatwa, nawet na rynku europejskim. Volkswagen już wcześniej informował, że zamierza współdziałać z Fordem i wspólnie pozyskiwać technologie w elektryfikacji i produkcji samochodów autonomicznych. Z kolei coraz silniejsza w Europie Toyota ma dwóch silnych partnerów – Subaru i BYD. Tymczasem Europa staje się coraz trudniejszym rynkiem. Narzucone regulacje emisji CO2 powodują konieczność potężnych inwestycji, ale w tym przypadku PSA ma ogromne doświadczenie.

CZYTAJ TAKŻE: Elektryczna ofensywa Grupy PSA

Zbliżenie PSA z FCA nie jest niczym nowym. Rozmowy Carlosa Tavaresa z Johnem Elkannem toczyły się już na początku 2019, ale potem FCA zwróciło się do Renaulta, który z powodu trwającego kryzysu personalnego, aresztowania Carlosa Ghosna i zamieszania w zarządzie wydawał się partnerem łatwiejszym do negocjacji. Ostatecznie jednak w czerwcu rozmowy te zakończyły się fiaskiem, bo fuzji nie chciał ani Nissan, ani rząd francuski. Zerwał je John Elkann z powodu „politycznej opozycji we Francji”.

John Elkann.

Teraz uważa się,że wszystko ma solidne podstawy, bo Jeep oraz Ram są bardzo silnymi, dochodowymi markami, zaś Carlos Tavares, jak dzisiaj nikt inny w Europie ,potrafi przywrócić „drugie życie” europejskim markom, co pokazał dobitnie na przykładzie Opla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ring | Dacia Lodgy i Citroen Berlingo: Nie jesteśmy dostawczakami!

Naprzeciwko siebie stają dwa kombivany: francuski i francusko–rumuński. Oba napędzane są przez najmocniejsze z ...

Nie żyje były prezes Mitsubishi Motors

Osamu Masuko, były Prezes Mitsubishi Motors, który zrezygnował ze swojej funkcji kilka tygodni temu, ...

W Danii nie udzielą kredytu na auta z silnikami spalinowymi

Duński bank Merkur Andelskasse postanowił nie wspierać klientów noszących się z zakupem nowego pojazdu ...

W samochodzie nadal musimy używać maseczki

Od soboty 30 maja, weszły w życie nowe przepisy sanitarne dotyczące zasłaniania nosa i ...

Polsce wciąż daleko do inteligentnych dróg

Budowie wartego blisko 4 mld zł Krajowego Sytemu Zarządzania Ruchem, który miałby zmniejszyć korki ...

Mocne punkty w ofercie nowej Skody Scali

Najnowszy kompakt Skody właśnie debiutuje na polskim rynku. Auto jest przestronne, naszpikowane nowoczesnymi technologiami ...