MAN TGE / fot. mat. pras.

MAN zamierza podbić rynek aut dostawczych atrakcyjnym wyposażeniem i cenami.

Od września 2017 r. klienci mogą już odbierać furgony MAN TGE. Jest to wersja siostrzanego Volkswagena Craftera, którego produkcja ruszyła pod koniec 2016 r. we Wrześni. Auta już można zamawiać w 24 punktach, a pierwszy w Europie salon dostawczego MAN został otwarty 28 czerwca w podwarszawskiej Wolicy. Odpowiedzialny za przygotowanie dostawczych modeli w koncernie MAN Denis Affeld pochwalił się, że już na starcie klientów znalazło już 2 tys. MAN TGE. W Polsce w 2017 r. miało ich być ponad sto sztuk, a w 2021 roku 1500. W tymże roku wielkopolską fabrykę, działającą już na pełnych obrotach, powinno opuścić ponad 100 tys. dostawczaków, w tym 30 tys. marki MAN.

Marka Volkswagen będzie musiała zwiększyć sprzedaż o ponad 20 tys. aut. – Liczby mogą wydawać się ambitne, jednak gdy przyjrzymy się poszczególnym segmentom okaże się, że Volkswagena nie było w wielu segmentach – wyjaśnia Affeld. Wskazuje, że marka nie proponowała wersji z napędem na cztery koła, nie miała także w ofercie automatycznej skrzyni biegów. – Nawet rozmowy z dużymi klientami trudniej było prowadzić, gdy o konkurencyjności cen decydował Daimler, w którego fabryce powstawały zarówno Craftery, jak i Sprintery – wyjaśnia Affeld.

Bogate wyposażenie

MAN nie miał dotąd w ofercie lekkich pojazdów. Planuje zdobyć klientów bogatym wyposażeniem i atrakcyjnymi usługami. MAN TGE dostępny będzie z napędem na przód, na tył i na koła obu osi. Przednionapędowy TGE ma próg ładowni na wysokości 39 cm, co – jak zapewnia producent – jest najlepszym wynikiem w klasie.

Samochód jest wyposażony w 2-litrowe silniki o mocach od 105 do 177 KM. Są one sprzężone z 6-stopniowymi skrzyniami ręcznymi lub 8-stopniowym automatem. Fabryka dostarcza furgony o dwóch rozstawach osi, trzech wysokościach dachu i trzech długościach. Objętość przestrzeni ładunkowej może wynieść do 18,4 m3. Wersji bazowych jest 69, natomiast zabudów ponad 20. Auto w standardzie otrzyma m.in. klimatyzację, asystenta awaryjnego hamowania, który w razie konieczności sam zatrzyma pojazd, fotel „comfort”, diodowe oświetlenie kabiny oraz ładowni, system start&stop, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, centralny zamek, kierownicę z regulacją w dwóch płaszczyznach i całodobową gwarancję mobilności. MAN TGE może być wyposażony aż w 18 systemów asystenckich, w tym elektronikę samodzielnie cofającą pojazd z przyczepą.

Różne rodzaje zabudów MAN TGE / fot. mat. pras.

Kierujący pionem TGE w centrali MAN Truck & Bus Polska Grzegorz Rogalewicz dodaje, że cenowo umieści TGE pomiędzy Fiatem Ducato i Mercedesem Sprinterem. Wersja długa z wysokim dachem (L3H2) wyceniona została na 109,1 tys. zł. Także wyposażenie dodatkowe ma przyciągać do nowej marki. Napęd 4×4 kosztuje 13 tys. zł, o połowę taniej niż w przypadku Forda i zaledwie jedną czwartą tego, co u Mercedesa oraz Iveco. Automatyczna skrzynia biegów (z przetwornikiem momentu) jest wyceniona na 8 tys. zł. – Mamy nadzieję, że atrakcyjne ceny sprawią, że automaty upowszechnia się w autach dostawczych. W ciężkich modelach MAN zautomatyzowane skrzynie biegów są powszechne – porównuje Rogalewicz.

Zakres usług przypomina ofertę dla użytkowników ciężarówek. MAN przygotował ją według tych samych standardów, z którymi obsługuje klientów kupujących cięższe samochody. – Nasza gwarancja dotyczy pojazdu, nie kierowcy – podkreśla Rogalewicz. – Jeżeli komuś zepsuje się chłodnia, podstawimy chłodnię – wyjaśnia. Importer będzie współpracować z firmami wypożyczającymi samochody użytkowe, aby zapewnić sobie dostęp do aut zastępczych z różnymi zabudowami.

Finansowanie tak jak ciężarówki

Dyrektor finansowy MAN Truck & Bus Polska Jean-Sylvain Delepaut przewiduje, że w sprzedaży MAN będą występować częściej niż w Volkswagenie wersje z zabudową oraz cięższe odmiany, o dmc do 5,5 tony. – Przygotowaliśmy finansowanie wewnętrzne, podobne do oferowanego klientom w gamie ciężkiej. Podobna jest także oferta kontraktów serwisowych, doskonale znanych z gamy ciężarówek. Ok. 60 proc. z nich kupowanych jest z kontraktem serwisowym, co daje użytkownikowi pewność miesięcznych kosztów – tłumaczy dyrektor finansowy.

Konkurencja przygląda się nowemu graczowi, który przede wszystkim zaatakuje lidera segmentu, Fiata. – W segmencie aut lekkich kontrakty serwisowe nie są zbyt popularne. Klienci chętniej sięgają po wynajem długoterminowy – uważa odpowiedzialny za sprzedaż użytkowych Fiatów Seweryn Szczepanek. Wskazuje przy tym na dużą dynamikę przyrostu obrotów takich firm, jak Fraikin i Petit Forestier.

Fiat również zapewnia auto zastępcze i korzysta podobnie jak MAN z firm wynajmu długoterminowego. – Mamy też najbardziej gęstą sieć sprzedaży i każdy nasz diler musi mieć samochód zastępczy. Posiadamy najlepsze assistance w Europie, bo nie możemy zawieść 130 tys. klientów, których co rok zdobywamy – zapewnia Szczepanek.

Przedstawiciel Fiata dodaje, że jego marka ma w ofercie zrobotyzowane skrzynie biegów, ale wyposażone jest w nie 2,5 proc. sprzedawanych pojazdów. Natomiast klimatyzacja, niezależnie od tego, czy jest w pakiecie czy w standardzie, stanowi wyposażenie praktycznie wszystkich dostawczych aut tego koncernu. Innego zdania jest Adam Dutkowski z Mercedes-Benz Polska. Przyznaje on, że klienci coraz częściej sięgają po kontrakty serwisowe. Z kolei sprzedaż wersji 4×4 Sprintera jest niszowa, podobnie jak wersji o dmc do 5,5 tony.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skoda podsumowała rok 2019. Spadek sprzedaży tylko na jednym rynku

W 2019 roku Skoda dostarczyła 1,24 miliona pojazdów klientom na całym świecie. Już szósty ...

Samochody elektryczne płoną inaczej niż spalinowe

W ubiegłym roku spaliło się 7827 samochodów osobowych. Ile w tym było pożarów samochodów ...

Za szkody e-hulajnóg zapłacą kierowcy?

Obowiązek posiadania OC dla e-hulajnóg przy braku ich rejestracji oznaczałby, że w razie wypadku ...

Motoryzacja wychodzi z pandemii

Sektor motoryzacyjny zaczyna wychodzić z kryzysu. Rosną przychody producentów części motoryzacyjnych. Produkcja przemysłowa w ...

Tak prezentuje się nowy Mercedes klasy C

Mercedes zaprezentował nową generację Klasy C (W 206). Nowy model z wnętrzem złudnie podobnym ...

W Krakowie pasy drogowe zamienią się na ścieżki rowerowe

Specjaliści ds. transportu w Krakowie postanowili zamienić pasy ruchu na ścieżki rowerowe. Na początku ...