Świat się zmienia, a my zabieramy naszą całkiem nową długodystansową Corollę GR na pierwszą przejażdżkę. Tym razem będziemy dla niej delikatni.

W środku pachnie nowością. Sięgam do przycisku start, na liczniku kilometrów pojawia się liczba 50. Zanim nasza Corolla nabierze ogłady mechanicznej i będziemy mogli wciskać gaz do oporu wybieramy się na rekreacyjną przejażdżkę, podczas której sprawdzimy jak działa nowy układ jezdny. Wraz z debiutem wersji GR w Corolli pojawiło się zawieszenie z regulacją tłumienia amortyzatorów.

Toyota Corolla GR 2.0 Hybrid

Zacznijmy od tego, że Corolla zmieniła charakter. Wraz z pojawieniem się w 2019 roku 12 generacji kompaktowej Toyoty wprowadzono nową platformę TNGA, która pozwoliła obniżyć środek ciężkości, a jej wysoka sztywność poprawia reakcję samochodu na komendy podawane przez kierowcę. Duże znaczenie dla wrażeń zza kierownicy ma też nowe zawieszenie z konstrukcją wielowahaczową z tyłu. Już na pierwszy rzut oka widać, że koła nowej Corolli rozstawione są szeroko, co przekłada się na zachowanie samochodu.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota Corolla GR 2.0 Hybrid: Przewaga hybrydy

Regulowane amortyzatory
Zawieszenie znakomicie tłumi nierówności i przypomina swoją aksamitną pracą charakterystykę znaną z Lexusa. Niewielkie nierówności pochłania tak skutecznie, że kierowca się o nich w ogóle nie dowiaduje. Przy tym działa cicho i sprawia wrażenie solidnego. Już po kilkudziesięciu kilometrach łatwo wyczuć, że to zaawansowana technicznie konstrukcja. Takie zestrojenie świetnie sprawdza się na polskich drogach, tym bardziej, że Corolla dobrze radzi sobie też na zakrętach. Nie przechyla się przesadnie i prowadzi się przewidywalnie. Choć GR to wersja usportowiona, ale nie oczekuj, że znajdziesz w niej zawieszenie typu GTI. Corolla GR nawet w najtwardszym trybie nie jest tak twarda jak choćby w Golf GTI. Po pierwszej przejażdżce już wiemy, że nie tylko zawieszenie, cały samochód z jego hybrydową naturą nie jest na tyle sportowy, by planować wyprawę na tor wyścigowy. Logo GR w Corolli oznacza lekko usportowioną odmianę, która sprawia przyjemność w codziennej jeździe i zamienia podróży w torturę.

Lepszy niż w BMW
Zaskoczył nas układ kierowniczy. W dobie elektrycznie wspomaganych konstrukcji bardzo trudno do dobry układ kierowniczy. Genialnymi konstrukcjami może pochwalić się Porsche. Ale co ciekawe, obecnie Toyota potrafi lepiej dostrajać układy kierownicze od BMW, czego świetnym przykładem jest Supra. Również w Corolli układ zachowuje się bardzo naturalnie. Nie jest to charakterystyka sportowa. Do obracania kierownicy nie jest potrzebna duża siła i podobnie jak w przypadku zawieszenia takie dostrojenie świetnie sprawdza się w codziennej jeździe. Jego ogromną zaletą jest stabilność z jaką Corolla zachowuje podczas jazdy autostradą. By utrzymać właściwy kierunek nie trzeba kurczowo trzymać kierownicy i często korygować toru jazdy, jak choćby w BMW. Dzięki temu nawet precyzyjne prowadzenie samochodu pozostaje czynnością relaksującą. Precyzja i dostrojenie w centralnym położeniu to słaby punkt wielu elektrycznie wspomaganych układów kierowniczych wielu marek. W tej kategorii Corolla wypada bardzo dobrze.

Mamy już za sobą pierwszą randkę z Corollą GR. Jeszcze nie jesteśmy zauroczeni, ale mamy ochotę na kolejne akty poznawcze. Wtedy zamierzamy posunąć się o krok dalej, a może o dwa. Zabieramy Corollę w podróż do Niemiec, gdzie czekają nas autostrady bez ograniczeń prędkości. Ale o tym w kolejnym odcinku naszego testu długodystansowego.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota prezentuje ceny nowego Yarisa

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tesla zarabia, a Musk się wścieka

Tesla po raz pierwszy w historii zarabia. Przez ostatnie trzy kwartały Amerykanie są na ...

Lexus najbardziej niezawodną marką w Europie wg. Euroconsumers

Organizacje stowarzyszone w grupie Euroconsumers opublikowały wyniki corocznego badania niezawodności samochodów oraz satysfakcji klientów. ...

Sprzedaż aut w kwietniu: 20 dni minęło i jest coraz gorzej

Po dwudziestu dniach kwietnia sytuacja na rynku motoryzacyjnym w Polsce jest katastrofalna. Jak podaje ...

Pojazdy na minuty na celowniku hakerów

Cyberprzestępcy są w stanie przejąć kontrolę nad autem czy hulajnogą, którą jedziemy. Aplikacje do ...

Salini oraz Impresa Pizzarotti zyskują czas, ale ich kontrakty wciąż wiszą na włosku

Włoska firma Salini zyskuje dodatkowy czas na wykazanie się zaangażowaniem przy budowie autostrady A1 ...

Firmy mogą stracić ulgi na zakup aut

Likwidacja ulgi w podatku VAT dla osobowych samochodów z napędem spalinowym kupowanych przez firmy, ...