Najdroższe tablice rejestracyjne na świecie. Rekordowa cena to 115 mln zł

Ile byłbyś w stanie zapłacić za wyjątkową tablicę rejestracyjną, 1000, 2000 złotych? Ludzie za specjalny numer na kawałku blachy przyczepionej do auta są w stanie wydać fortunę. Oto lista najdroższych tablic rejestracyjnych świata.

Publikacja: 03.12.2022 10:00

Najdroższe tablice rejestracyjne na świecie. Rekordowa cena to 115 mln zł

Foto: mat. prasowe

Do niedawna najdroższa tablica rejestracyjna świata pochodziła z Nowego Jorku. Co najlepsza zanim została sprzedana była przyczepiona do starego Volvo V70 o co najwyżej wartości kilku tysięcy złotych. Samą rejestrację sprzedano za 20 mln dolarów (prawie 89 mln zł). Tablica rejestracyjna należała do rodziny Halter od 40 lat i znajduje się na niej po prostu napis „Nowy Jork”. Bez numerów i dodatków. Szyld rejestracyjny pochodzi z lat 70., kiedy Nowy Jork zaczął oferować spersonalizowane tablice rejestracyjne.

Czytaj więcej

Polak z rekordem Guinnessa w najszybszym drifcie. Prowadził auto stopą

mat. prasowe

Jednak tablica z Nowego Jorku została już strącona z tronu najdroższej tablicy rejestracyjnej świata. Jej miejsce zajmuje rejestracja z Kalifornii, na której widnieją dwie litery - „MM”. Ktoś za pośrednictwem kotna z kryptowalutami zapłacił za tą tablicę bagatala 26 mln dolarów, czyli ponad 115 mln złotych. Żądanie absurdalnych sum za tablice rejestracyjne nie jest wyłącznie specjalnością USA. W 2008 roku biznesmen z Abu Zabi zapłacił 10 milionów euro za tablicę rejestracyjną z numerem „1”. W tym samym roku projektant Afzal Kahn przypiął „F1” do swojego Bugatti Veyron w Wielkiej Brytanii za około 500 000 euro.

mat. prasowe

Przykładów drogich tablic jest mnóstwo. Numer rejestracyjny „AA 8” został wylicytowany na aukcji w Dubaju za 8,87 mln euro (niecałe 40 mln zł). W Europie jest nieco taniej. W szwajcarskim kantonie Valais sprzedany został numer rejestracyjny "VS 1" za 160 000 franków (około 760 tys. zł). Na aukcji internetowej numer rejestracyjny z Zurychu "ZH 100" kupił ktoś za 226 000 franków (około 1,07 mln zł). Ta ostatnia kwota trafiła do skarbu państwa, ponieważ licytatorem był Urząd Ruchu Drogowego w Zurychu.

Czytaj więcej

Mercedes GLC: Sequel, który musi się udać
Za ile jeździć
Pierwsze miasto w USA zaczyna pobierać opłatą za wjazd samochodem. Tanio nie jest
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Za ile jeździć
Takich rabatów Toyota jeszcze nie miała. Gigantyczny upust plus bony na paliwo
Materiał Promocyjny
Zaawansowane rozwiązania Shell API – jak ułatwiają zarządzanie kartami paliwowymi?
Za ile jeździć
Auta serwisowanie w ASO droższe o minimum 10 proc. na rynku wtórnym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Za ile jeździć
Nowe opłaty dla ciężarówek mogą zrujnować biznes w Polsce. Niemcy już je mają