Wraz z cenami paliw rośnie zainteresowanie oszczędnymi używanymi autami

Jak informują eksperci rynku paliw, ceny paliw pozostaną na poziomie 7 zł za litr benzyny i poniżej 8 zł za litr diesla. Nie pozostaje to bez wpływu na branżę motoryzacyjną. Rośnie zainteresowanie kupujących bardziej ekonomicznymi używanymi samochodami.

Publikacja: 10.04.2022 12:54

Toyota Auris

Toyota Auris

Foto: mat. prasowe

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosła oferta takich aut na rynku wtórnym, najwięcej spośród wszystkich rodzajów napędów. Na przykład wśród samochodów z Grupy Volkswagen obecnie najbardziej poszukiwane są te z silnikami 1.6 TDi, a także samochody takie, jak Skoda Superb czy Volkswagen Passat. Nawet osoby, dla których elektromobilność była do tej pory bardziej fanaberią, coraz bardziej interesują się samochodami hybrydowymi i elektrycznymi, ponieważ ich eksploatacja jest w obecnej sytuacji korzystniejsza ekonomicznie“ – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

W ciągu ostatniego roku na rynku wtórnym zmalała liczba ofert wszystkich aut za wyjątkiem hybryd i elektrycznych. O ile liczba diesli zmalała o 12 proc, aut z silnikami benzynowymi o 5 proc, a z LPG o 3 proc, to liczba ofert samochodów hybrydowych wzrosła o 29 proc., a elektrycznych aż o 45 proc. W lutym 2021 roku na polskim rynku było ponad 214.629 używanych samochodów, a tylko 335 z nich było w pełni elektrycznych i 2.594 z napędem hybrydowym. Z kolei, w lutym 2022 roku oferta używanych pojazdów liczyła prawie 198.119 samochodów, z czego 486 było w pełni elektrycznych, a 3.347 hybrydowych.

Czytaj więcej

Największy wzrost cen aut używanych jest na Śląsku. Najstarsze auta w lubelskim

W przypadku aut hybrydowych liderem są marki japońskie. Oto najczęściej oferowane do sprzedaży samochody z napędem hybrydowym na polskim rynku wtórnym w lutym 2022 roku:

1. Toyota Auris

2. Toyota Prius

3. Toyota Corolla

4. Toyota C-HR

5. Toyota Yaris

6. Toyota RAV 4

7. Lexus NX

8. Lexus RX

9. Lexus CT

10. Toyota Camry

Toyota Auris

Toyota Auris

mat. prasowe

Nieco inaczej wygląda ranking aut elektrycznych, które najczęściej oferowano do sprzedaży na rynku wtórnym w lutym 2022 roku. Tutaj przewagę mają marki europejskie i amerykańskie:

1. Nissan Leaf

2. BMW i3

3. Volkswagen Golf

4. Renault Zoe

5. Tesla Model S

6. Tesla Model 3

7. Audi e-tron

8. Kia Soul

9. Hyundai Kona

10. Mazda MX-30

Po spadku cen na rynku samochodów używanych w styczniu 2022 roku w stosunku do grudnia 2021 roku, w lutym mediana ceny wzrosła. Według miesięcznego raportu AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lutym 2022 roku w Polsce pojawiło się 198.119 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do stycznia 2022 roku o 3.271 aut. Wzrosła także mediana ceny aut używanych z 22.500 złotych w styczniu 2022 roku do 23.000 złotych w lutym br.

Nissan Leaf

Nissan Leaf

mat. prasowe

Czytaj więcej

Ulubione auto kobiety - szary hatchback z silnikiem benzynowym
Za ile jeździć
Pierwsze miasto w USA zaczyna pobierać opłatą za wjazd samochodem. Tanio nie jest
Za ile jeździć
Takich rabatów Toyota jeszcze nie miała. Gigantyczny upust plus bony na paliwo
Materiał Promocyjny
Zaawansowane rozwiązania Shell API – jak ułatwiają zarządzanie kartami paliwowymi?
Za ile jeździć
Auta serwisowanie w ASO droższe o minimum 10 proc. na rynku wtórnym
Za ile jeździć
Nowe opłaty dla ciężarówek mogą zrujnować biznes w Polsce. Niemcy już je mają