Największy wzrost cen aut używanych jest na Śląsku. Najstarsze auta w lubelskim

Od lat najdroższe samochody używane są w województwie mazowieckim, ale największy wzrost mediany ceny w ciągu ostatniego roku miał miejsce w województwie śląskim. Mediana ceny aut używanych wyniosła w lutym 2022 roku 23.000 złotych.

Publikacja: 07.04.2022 14:52

Największy wzrost cen aut używanych jest na Śląsku. Najstarsze auta w lubelskim

Foto: mat. prasowe

Tym samym ceba była wyższa o 2.500 złotych niż przed rokiem. Natomiast wzrost mediany ceny aut z drugiej ręki w województwie śląskim w tym samym okresie wyniósł aż 3.190 złotych, najwięcej wśród wszystkich województw. Ceny na rynku samochodów używanych wzrosły od lutego 2021 roku we wszystkich województwach. Największe wzrosty powyżej wzrostu mediany ceny dla wszystkich regionów w Polsce, tj. 2.500 złotych, miały miejsce w województwach: śląskim (o 3.190 zł), lubelskim (o 3.100 zł), małopolskim (o 3.000 zł), mazowieckim (o 3.000 zł), podlaskim (o 2.900 zł) i podkarpackim (o 2.600 zł).

- O ile dwa lata temu rynek aut używanych w poszczególnych województwach charakteryzował się większą różnorodnością, miały miejsce zarówno wzrosty, jak i spadki cen, obecnie możemy obserwować wyłącznie ich wzrost. Duża dysproporcja między województwami występuje pod względem wieku sprzedawanych samochodów. W województwie mazowieckim są one najmłodsze, ale już w województwie lubelskim samochody używane są niemal aż o trzy lata starsze – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu Aures Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie skłoniła Polaków do poszukiwania oszczędnych używanych aut

Najmłodsze samochody używane oferowane w lutym 2022 roku były w województwie mazowieckim, gdzie mediana wieku wynosiła 11 lat. Relatywnie niski wiek wpłynął na medianę ceny, która była najwyższa wśród wszystkich województw i wyniosła 29.900 złotych. Mimo największego wzrostu mediany ceny w województwie śląskim w ciągu ostatniego roku, jest ona i tak niższa od mediany ceny aut używanych w województwie mazowieckim o niemal 5.000 złotych i wyniosła 24.990 złotych w lutym 2022 roku. Mediana wieku aut z drugiej ręki na Śląsku wyniosła prawie 12 lat. Z kolei najstarsze samochody były oferowane do sprzedaży w województwach lubelskim i kujawsko-pomorskim – mediana wieku wynosiła niemal 14 lat, a mediana przebiegu także była najwyższa i wynosiła, odpowiednio: 209.000 i 200.000 kilometrów.

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lutym 2022 roku w Polsce pojawiło się 198.119 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do stycznia 2022 roku o 3.271 aut. Wzrosła także mediana ceny aut używanych z 22.500 złotych w styczniu 2022 roku do 23.000 złotych w lutym br.

Czytaj więcej

Ulubione auto kobiety - szary hatchback z silnikiem benzynowym
Za ile jeździć
Pierwsze miasto w USA zaczyna pobierać opłatą za wjazd samochodem. Tanio nie jest
Za ile jeździć
Takich rabatów Toyota jeszcze nie miała. Gigantyczny upust plus bony na paliwo
Materiał Promocyjny
Zaawansowane rozwiązania Shell API – jak ułatwiają zarządzanie kartami paliwowymi?
Za ile jeździć
Auta serwisowanie w ASO droższe o minimum 10 proc. na rynku wtórnym
Za ile jeździć
Nowe opłaty dla ciężarówek mogą zrujnować biznes w Polsce. Niemcy już je mają