GDDKiA sprawdzi czy na drogach nie ma zbyt dużej ilości znaków

Nowa akcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma na celu weryfikację oznakowania na drogach krajowych. Ruszy w tym roku i oceni zasadności obowiązywania niektórych znaków, uwzględniając warunki zmieniającego się otoczenia drogi i warunków ruchu.

Publikacja: 27.06.2023 06:37

GDDKiA sprawdzi czy na drogach nie ma zbyt dużej ilości znaków

Foto: AdobeStock

Głównym celem oznakowania dróg jest usprawnienie ruchu pojazdów, zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom i osobom postronnym oraz ułatwienie korzystania z drogi. Duże nagromadzenie znaków na drogach krajowych, których stosowanie wynika z obowiązujących przepisów prawa, może niekiedy prowadzić do ignorowania ich zaleceń przez kierowców. W przestrzeni publicznej funkcjonuje przekonanie, że drogi w Polsce są przeznakowane. Do takiego wniosku doszła GDDKiA, która w tym roku rozpocznie weryfikację oznakowania na drogach krajowych, której celem będzie ocena zasadności obowiązywania wymienionych poniżej znaków. W szczególności w warunkach zmieniającego się otoczenia drogi i warunków ruchu. 

Czytaj więcej

Szykuje się generalny remont Trasy Łazienkowskiej w Warszawie

Weryfikacja oznakowania będzie przeprowadzona na całej sieci dróg krajowych i dotyczyć będzie obowiązywania następujących znaków, a także oznakowania poziomego w zakresie linii krawędziowych.

GDDKiA

Weryfikacja ta będzie przeprowadzona z naciskiem na ograniczenie liczby występującego na drogach nadmiaru oznakowania, dodatkowego „podkreślenia” czy przypomnienia kierowcom znaczenia poprzedniego znaku itp. GDDKiA wystosowała również apel, w którym liczy na głos samych użytkowników dróg krajowych i zaprasza do zgłaszania uwag ws. nadmiarowych znaków ze wskazanej listy. Swoje spostrzeżenia można przesłać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej (link).

Czytaj więcej

Urzędy zaczęły wydawać tablice rejstracyjne z nowymi skrótami. Brak w nich logiki
Tu i Teraz
Kolejny zgrzyt koncernu Stellantis z włoskim prawem. Skonfiskowane 134 Fiaty
Tu i Teraz
Kolejny pożar. Płonie złomowiska samochodów. Na miejscu 30 zastępów straży pożarnej
Tu i Teraz
Ford Mustang w nowych wersjach. Planowane czterodrzwiowe coupe i model offroad
Tu i Teraz
Kolejny odcinek autostrady A2 na ukończeniu. Trasa przetnie Polskę ze wschodu na zachód
Tu i Teraz
Nowa, "czysto rosyjska” Wołga okazała się chińskim Changanem
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy