GDDKiA sprawdzi czy na drogach nie ma zbyt dużej ilości znaków

Nowa akcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma na celu weryfikację oznakowania na drogach krajowych. Ruszy w tym roku i oceni zasadności obowiązywania niektórych znaków, uwzględniając warunki zmieniającego się otoczenia drogi i warunków ruchu.

Publikacja: 27.06.2023 06:37

GDDKiA sprawdzi czy na drogach nie ma zbyt dużej ilości znaków

Foto: AdobeStock

Głównym celem oznakowania dróg jest usprawnienie ruchu pojazdów, zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom i osobom postronnym oraz ułatwienie korzystania z drogi. Duże nagromadzenie znaków na drogach krajowych, których stosowanie wynika z obowiązujących przepisów prawa, może niekiedy prowadzić do ignorowania ich zaleceń przez kierowców. W przestrzeni publicznej funkcjonuje przekonanie, że drogi w Polsce są przeznakowane. Do takiego wniosku doszła GDDKiA, która w tym roku rozpocznie weryfikację oznakowania na drogach krajowych, której celem będzie ocena zasadności obowiązywania wymienionych poniżej znaków. W szczególności w warunkach zmieniającego się otoczenia drogi i warunków ruchu. 

Czytaj więcej

Szykuje się generalny remont Trasy Łazienkowskiej w Warszawie

Weryfikacja oznakowania będzie przeprowadzona na całej sieci dróg krajowych i dotyczyć będzie obowiązywania następujących znaków, a także oznakowania poziomego w zakresie linii krawędziowych.

Foto: GDDKiA

Weryfikacja ta będzie przeprowadzona z naciskiem na ograniczenie liczby występującego na drogach nadmiaru oznakowania, dodatkowego „podkreślenia” czy przypomnienia kierowcom znaczenia poprzedniego znaku itp. GDDKiA wystosowała również apel, w którym liczy na głos samych użytkowników dróg krajowych i zaprasza do zgłaszania uwag ws. nadmiarowych znaków ze wskazanej listy. Swoje spostrzeżenia można przesłać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej (link).

Czytaj więcej

Urzędy zaczęły wydawać tablice rejstracyjne z nowymi skrótami. Brak w nich logiki
Tu i Teraz
Polska rośnie w motoryzacyjną siłę. Jedyny salon Pagani w tej części Europy
Tu i Teraz
Amerykanie mają zaskakujący pomysł. Koniec z systemem "start-stop" w samochodach
Tu i Teraz
Już nie tylko elektryki. Największy producent na świecie zmienia strategię na Europę
Tu i Teraz
Kradli przez lata części warte miliony dolarów. W fabryce Forda aresztowano 4 osoby
Tu i Teraz
Geely to chińska firma znana z Volvo i Izery. Teraz wchodzi na polski rynek