Temat dotyczący zaostrzania prawa jest na wokandzie już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz prace nad nim gwałtownie przyspieszają. Jeżeli zostaną przyjęte przez legislacje, to niedługo kary za wykroczenia drogowe staną się nad wyraz surowe. Autorem nowych wytycznych jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przewidziano w nim m.in. zakaz reedukacji, czyli zmniejszenia liczby punktów karnych poprzez odbycie jednodniowego szkolenia (redukcja o 6 punktów). Ponadto zwiększona zostanie liczba punktów karnych za dane przewinienia.
CZYTAJ TAKŻE: Na tych drogach policja wlepi ci mandat
15 zamiast 10 punktów karnych przewidziano za najbardziej niebezpieczne wykroczenia. Dotyczą one 12 pozycji – podaje tvn24.pl. Wśród nich można wymienić m.in.:
– Naruszenie zakwalifikowane jako przestępstwo z art. 173 i art. 174 Kodeksu karnego (dotyczą spowodowania lub bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym), art. 177 Kodeksu karnego (dotyczy nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym osoba poniosła śmierć albo odniosła ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub obrażenia ciała) oraz art. 178b Kodeksu karnego (dotyczy niezatrzymania się do kontroli i kontynuowania jazdy pomimo użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych oraz polecenia zatrzymania pojazdu).
– Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.
– Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
– Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.
– Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.
– Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu.
– Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
– Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.
– Złamanie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi.
– Niezatrzymanie się do kontroli policyjnej.
– Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
– Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.
Nieco mniej (13 punktów karnych) otrzymamy za:
– Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h.