Fot. AdobeStock

Drogi krajowe nr 80 oraz 97 to najbardziej kontrolowane przez policje trasy w Polsce – wynika z najnowszego badania systemu Yanosik. Od początku 2021 r. przejeżdżający nimi kierowcy w sumie zgłosili w dni weekendowe ok. 14 kontroli na jeden kilometr drogi.

Na podium znalazła się jeszcze droga krajowa 47, gdzie liczba zgłaszanych od stycznia patroli dała wynik 11 kontroli przypadających na kilometr. Uważać trzeba również na DK 17 i DK 6: tam na kilometr przypadło 10 kontroli drogówki. Do szczególnie preferowanych przez policjantów tras należą także DK 86 (9,1 kontroli na kilometr), DK 81 (8,9), DK 10 (8,2), DK 67 (7,9), DK 84 (&,5) i DK 89 (6,8).

CZYTAJ TAKŻE: Policja się zbroi. Kupuje pancerne terenówki

Według badań Yanosika, liczba kontroli uzależniona jest od województwa. Pomiędzy styczniem a kwietnie 2021 r. najwięcej pomiarów prędkości zgłoszono na drogach Małopolski oraz Podkarpacia. Średnio na jeden kilometr drogi krajowej przypadło tak ok. 10 kontroli. W województwach zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i śląskim wypadło niewiele mniej – 8 kontroli na kilometr. Natomiast najmniej kontroli zgłaszali kierowcy w województwach opolskim i lubuskim – dwa razy mniej niż w małopolskim.

fot. AdobeStock

Analiza Yanosika wzięła pod uwagę także te odcinki tras, gdzie patrole ustawiają się najczęściej. Następnie podzielono je na odcinki odpowiadające obszarom gmin, przez które przebiegają. Okazało się, że największe prawdopodobieństwo napotkania patrolu z „suszarką” jest na drodze krajowej nr 79 w Chorzowie. To najważniejsza przelotówka przez śląską aglomeracje, prowadząca z Katowic w kierunku Bytomia i autostrady A1. Dużej liczby kontroli należy się również spodziewać na drodze krajowej nr 7 w Warszawie, ponadto na DK 19 w Rzeszowie i DK 9 w gminie Recz. – W pierwszej dziesiątce fragmentów dróg krajowych gdzie najłatwiej o mandat znalazły się również odcinki DK 6 w gminie Potęgowo, DK 28 w Miejscu Piastowym, DK 19 w Siemiatyczach, DK 47 w gminie Biały Dunajec, DK 80 w Bydgoszczy oraz DK 17 przebiegającej przez Tomaszów Lubelski.

CZYTAJ TAKŻE: Policja przesiada się na SUV-y

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Carlos Ghosn może wyjść z aresztu za kaucją

Sąd rejonowy w Tokio zezwolił Carlosowi Ghosnowi na opuszczenie aresztu za kaucją po ponad ...

Ceny | Hyundai Kona: Nowe diesle, nowe ceny

Hyundai wprowadza do oferty modelu Kona silnik diesla i prezentuje ceny na rok modelowy ...

Wideo | Miko Marczyk: Awans na szczyt ze Skodą

Miko Marczyk to młody, ambitny kierowca rajdowy, który ściga się Skodą Fabią R5. Opowie ...

Lexus LF-30: Elektryczny rozwój Lexusa

Koncepcyjny Lexus LF-30 Electrified to wizja elektryfikacji samochodów japońskiej marki. Futurystyczne nadwozie zapowiada kierunek, ...

Suzuki zaskoczy pomysłami na salonie samochodowym w Tokio

Suzuki na salonie Tokio Motor Show (24 października-4 listopada) pokaże, jak wyobraża sobie przyszłość ...

Marcin Słomkowski, prezes Inchcape Motor Polska: Klient powinien wyjść uśmiechnięty

O tym, jak wiele zależy od zaangażowanych ludzi i kolejnej, w sumie już czwartej ...