Od 19 stycznia 2013 roku, uprawnienia do kierowania są nadawane z terminem ważności. Maksymalna długość to 15 lat (zależny od badań lekarskich). Po tym czasie konieczna jest wymiana dokumentu. Tą czynność trzeba też wykonać w momencie, kiedy kończy się termin ważności uprawnień, gdy dojdzie do zmiany nazwiska (np. w efekcie ślubu) oraz gdy kierowca rozszerzył posiadane uprawnienia o dodatkową kategorię. Koszt takiej usługi w teorii to 100,50 zł. Dokładnie tyle trzeba uiścić za otrzymanie nowego blankietu. Tak jest przynajmniej w teorii. W praktyce jest to o wiele więcej.
CZYTAJ TAKŻE: Zajęcia teoretyczne na prawo jazdy: Rosja 130, Belgia 12 godzin
Żeby starosta mógł wydać nowy dokument musi otrzymać od zainteresowanego dodatkowe rzeczy – m.in. aktualne zdjęcie (koszt kilkanaście złotych) oraz badania lekarskie. Cena takiej wizyty u lekarza orzecznika jest regulowana rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami jej koszt to 200 zł. Przy wymianie dokumentu nie zawsze trzeba konieczne jest wykonywanie badań lekarskich. Z obowiązku tego zdjęte są osoby, które mają jeszcze ważne orzeczenie lub które przed rokiem 2013 otrzymały uprawnienia bezterminowo.
fot. AdobeStock
Do 2033 roku bezterminowe dokumenty będzie trzeba wymienić na nowe. Trzeba jednak uważać, gdyż nowy blankiet może posiadać termin ważności. W takim przypadku można kwestionować decyzję urzędnika. W tym zagadnieniu, Sądy Administracyjne wydały już niejedną interpretacje na korzyść kierowców. Kwestionują one decyzje Starostów i nakazują wydanie bezterminowych dokumentów dla określonych kategorii.