Brak półprzewodników powodem wstrzymania produkcji

Europejska produkcja samochodów znów ma problemy. Honda ogłosiła wstrzymanie produkcji aut w angielskich zakładach w Swindon. Z kolei inni producenci muszą również ograniczyć swoje plany. Wszystko przez brak półprzewodników i innych niezbędnych komponentów.

Publikacja: 24.01.2021 15:56

Brak półprzewodników powodem wstrzymania produkcji

Foto: moto.rp.pl

Honda od 18 do 21 stycznia wstrzymała produkcję aut w zakładach w Swindon (Wielka Brytania) – podał Automotive News Europe. Volkswagen natomiast został zmuszony do ograniczenia produkcji modeli wytwarzanych w Wolfsburgu. To samo dotyczy fabryki Audi w Neckarsulm, gdzie powstają modele A4 i A5 Cabrio. Problem dotknął również Daimlera i Forda. Ten drugi całkowicie wstrzymał linię produkcyjną w Saarlouis (Niemcy), gdzie wytwarzane są Focusy.

CZYTAJ TAKŻE: Spadek światowej produkcji samochodów

""

Audi Forum przy fabryce w Neckarsulm.

moto.rp.pl

Trudna sytuacja jest wynikiem braku półprzewodników oraz innych niezbędnych komponentów. Ich niedostatek to efekt m.in. zmniejszonych zamówień w zeszłym roku na podzespoły niezbędne do wytwarzania aut oraz wzrost zainteresowania sprzętami elektroniki użytkowej (np. komputery, smartofny), gdzie również stosuje się półprzewodniki. Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele firm zmieniło profil pracy na zdalny. Przez to pojawiły się zwiększone potrzeby na zakup sprzętu umożliwiającego taką pracę. Zmiana potrzeb rynkowych w znaczący sposób ograniczyła dostępność półprzewodników. Producenci tych elementów próbują nadrobić braki, ale zapotrzebowanie na rynku jest zbyt duże. Firmy oferujące elektronikę użytkową dosłownie pochłaniają wszystkie dostępne zasoby. Całej sytuacji nie poprawia też powrót Chin do pełnej wydajności produkcyjnej, przez co ich zapotrzebowanie na półprzewodniki również na tym rynku rośnie.

CZYTAJ TAKŻE: Audi RS4: Ewolucja wizualno techniczna

Rynkowy kryzys dotknął również takie firmy jak: Bosch czy Continental. Bez odpowiednich części nie są one w stanie wytwarzać kluczowych elektronicznych podzespołów. W ich produktach półprzewodniki stanowią kluczową technologię, bez której nie da się nic zrobić. Tym samym producenci nie mogą wytwarzać aut, a partnerzy dostarczać m.in. modułów elektronicznych, które w nowoczesnych samochodach są integralną częścią. W najbliższym czasie sytuacja może nie zostać rozwiązania. Popyt na sprzęt elektroniczny (np. smartfony i laptopy) nie maleje. Tym samym producenci pojazdów muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać aż produkcja półprzewodników zostanie zwiększona.

Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę