Via Carpatia zyska kolejne dwa odcinki drogi ekspresowej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i zbudowanie dwóch odcinków drogi ekspresowej S19. Chodzi dokładniej o fragmenty pomiędzy miejscowościami Iskrzynia – Miejsce Piastowe oraz Miejsce Piastowe – Dukla.

Publikacja: 02.01.2021 10:07

Via Carpatia zyska kolejne dwa odcinki drogi ekspresowej

Foto: fot. AdobeStock

Nowy przetarg dotyczy ok. 20,5 km drogi ekspresowej S19 stanowiącej kolejną część trasy Via Carpatia. Został on podzielony na dwa fragmenty. Pierwszy z nich o długości 10,3 km jest od węzła Iskrzynia (z węzłem) do węzła Miejsce Piastowe (z węzłem). Drugi natomiast – 10,1 km – ma powstać od węzła Miejsce Piastowe (bez węzła) do Węzła Dukla (z węzłem). – W tym roku podpisaliśmy już trzy umowy na drogę ekspresową S19, w przyszłym roku kolejne. Dzisiejsze przetargi na realizację odc. Iskrzynia – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla to 12 i 13 przetarg na S19 ogłoszony w tym roku. Łącznie to prawie 200 km. Liczymy na profesjonalnie i rzetelnie przygotowane oferty, które pozwolą nam wybrać wykonawców dających rękojmię sprawnej i terminowej realizacji wszystkich odcinków trasy Via Carpatia – powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: W 2021 roku powstanie więcej nowych szybkich dróg

""

moto.rp.pl

Zgodnie z informacjami podanymi przez GDDKiA, oba planowane fragmenty będą miały przekrój dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Pierwszy z nich dodatkowo otrzyma dwa węzły drogowe (Iskrzynia i Miejsce Piastowe), Obwód Utrzymania Drogowego (OUD) Miejsce Piastowe, obiekty inżynierskie w miejscach przekroczeń przeszkód poprzecznych (dwie estakady, pięć wiaduktów drogowych, 11 mostów w ciągu drogi ekspresowej, przejście nad drogą S19 dla zwierząt średnich, przejście pod obiektem inżynierskim dla średnich zwierząt, przejście pod obiektem inżynierskim dla małych zwierząt), urządzenia BRD oraz urządzenia ochrony środowiska – podaje Dyrekcja.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa obwodnic nabiera tempa

Na odcinku między Miejsce Piastowe – Dukla, wykonawca będzie zobowiązany do zbudowania węzła drogowego Dukla, Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) po obu stronach drogi, trzech estakad, pięciu wiaduktów, sześciu mostów, przejścia górnego dla dużych zwierząt, dwóch przejść dolnych dla średnich zwierząt, przejść dolnych dla małych zwierząt, dwóch przepustów, zainstalowania urządzeń BRD oraz ochrony środowiska. Na podkarpackim odcinku drogi Via Carpatia prowadzone są intensywne prace. Zgodnie z doniesieniami GDDKiA, 30,2 km drogi S19 jest już oddane do ruchu (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe), 64,4 km jest w realizacji (w budowie oraz projektuj i buduj), a 74,8 km w przygotowaniu (realizacja koncepcji programowej). Ten ostatni wymieniony dystans dotyczy fragmentu na południe od Rzeszowa – od węzła Babica do granicy państwa w Barwinku – wykonywane są obecnie prace nad rozwiązaniami projektowymi oraz koncepcje programowe. Ich zakończenie oraz przygotowanie dokumentacji KP planowane jest na połowę 2021 roku.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro