Tesla Semi Truck: Rewolucja w transporcie

Na początku 2018 roku Tesla pokazała produkcyjną wersję ciężarówki Truck Semi. Elektryczna ciężarówka może przejechać do 800 kilometrów i z szybkością do 104 km/h. Teraz firma zdradziła nieco więcej szczegółów o tym projekcie.

Publikacja: 30.04.2019 12:52

Tesla Semi Truck: Rewolucja w transporcie

Foto: moto.rp.pl

""

Tesla Semi Truck.

moto.rp.pl

Projektem Semi Tesla chce znaleźć się w segmencie elektrycznie napędzanych ciężarówek. Zaprezentowany model wygląda niezwykle futurystycznie. Tesla podaje współczynnik oporu powietrza równy 0,36 cW. Tyle co niedawno miały samochody osobowe. Amerykańska nazwa „Semi-Truck” pochodzi z „ciężarówka z naczepą” i oznacza, że ten typ ciężarówki jest z przyczepą bez własnej osi przedniej, z typową naczepą na siodle. Kabina Tesli będzie z płaską podłogą i oferowana w wariacie długodystansowym z wysokim dachem i kabiną sypialną.

""

moto.rp.pl

Tesla Semi oferowana będzie z dwoma wariantami baterii. Wersja podstawowa ma mieć zasięg około 480 kilometrów, model topowy nawet 800 kilometrów. Wszystkie dane dotyczące zasięgu mają odnosić się do w pełni załadowanego 40-tonowego pociągu drogowego. W najbliższej przyszłości szef Tesli obiecuje wersje o zasięgu nawet do 960 kilometrów. W czasie około 30 minut ładowania akumulatora będzie można uzyskać około 50 procent zasięgu. Według Tesli, ciężarówka powinna zużywać około dwóch kWh na milę (około 1,6 km) przy pełnym obciążeniu, co przekładałoby się na zużycie 125 kWh na 100 km. W przypadku obiecanego zasięgu 800 km zawartość energii akumulatora powinna zatem wynosić około 1000 kWh! To około dziesięć razy więcej niż w przypadku największego akumulatora samochodowego jaki oferuje Tesla w modelu S P100 D. Tym samym baterię będą ważyły około 7,5 ton.

""

moto.rp.pl

Do tej pory Tesla komunikowała ceny tylko na rynku amerykańskim. Teraz księgi zamówień zostały również otwarte dla Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W Holandii Semi kosztuje od 130 000 euro w wersji podstawowej z zasięgiem do 480 kilometrów. Wersję mocniejszą, o zasięgu 800 kilometrów szacuje się na kwotę 150 000 euro . Wpłata rezerwacyjna wynosi 17 000 euro.

""

moto.rp.pl

W USA cena ciężarówki wynosi 150 000 dolarów dla wersji podstawowej z zasięgiem 300 mil. Wariant z 500 milowym zasięgiem ma kosztować od 180 000 dolarów. Na rynku amerykańskim depozyt wynosi 20 000 dolarów. Analitycy szacują, że sama tylko ogromna bateria kosztuje 100 000 USD. Musk podkreślił, że ciężarówki z silnikiem diesla są o 20 procent droższe w eksploatacji na kilometr, więc elektryczna ciężarówka może zaoszczędzić przewoźnikom 200 000 dolarów rocznie.

""

moto.rp.pl

Ciężarówka ma na dwóch tylnych osiach cztery niezależne silniki elektryczne. To prawdopodobnie silniki o mocy 261 KM i 525 Nm z modelu 3. Całkowita moc wyjściowa byłaby więc na poziomie 1044 KM i 2100 Nm. Musk twierdzi, że Semi bez naczepy, czyli sam ciąnik może osiągnąć 60 mil (96 km/h) w ciągu 5 sekund. Z naczepą z pełnym obciążeniem powinna to zrobić w mniej niż 20 sekund. Ponadto Musk obiecuje, że ciężarówka może przejechać milion mil (1,6 miliona kilometrów) bez awarii. Nawet z dwoma niedziałającymi silnikami elektrycznymi ciągnik wciąż ma być wydajniejszy od ciężarówek z silnikiem diesla. Hamulce działają praktycznie bezobsługowo, ponieważ hamowanie w dużej mierze wynika z rekuperacji.

""

moto.rp.pl

Kierowca ma siedzieć na środku kabiny (jak w samochodzie wyścigowym). Kabina kierowcy nie ma jednak żadnych dodatkowych siedzeń. Oszczędza to Tesli także różne wersje dla ruchu lewostronnego i prawostronnego. Szef Tesli jest szczególnie dumny z ogromnej przedniej szyby, która ma chronić nawet przed wybuchem. „Ona nawet przeżywa wybuch jądrowy. Jeśli nie, odzyskasz pełną cenę zakupu – zażartował na konferencji Elon Musk. W rzeczywistości t ważny aspekt, bo w USA kierowcy ciężarówek nie mogą jeździć z uszkodzoną szybą przednią. Do tej pory Tesla przetestowała ciężarówką w amerykańskim stanie Nevada. Podczas prezentacji Musk obiecał, że każda ciężarówka będzie standardowo wyposażona w najnowszą wersję autopilota Tesli, który obejmuje układ utrzymywania pasa ruchu i asystent hamowania awaryjnego.

""

moto.rp.pl

Produkcja rozpocznie się w 2019 roku.Podczas konferencji dla inwestorów Tesla ogłosiła, że ciężarówka znajdzie się w sprzedaży w 2020 roku. Według wewnętrznych informacji na chwilę obecną Tesla ma 400 zamówień na elektryczną ciężarówkę.

ZOBACZ TAKŻE: Tesla spłonęła na parkingu w Szanghaju

""

moto.rp.pl

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro