Muszkieterowie pod prądem

Trzy nowe punkty ładowania samochodów elektrycznych wkrótce staną przy sklepach Intermarche w Ostródzie, Grajewie oraz Knurowie.

Publikacja: 27.06.2018 00:10

Muszkieterowie pod prądem

Foto: moto.rp.pl

Wszystkie będą miały po dwa stanowiska, a korzystanie z nich ma być bezpłatne. – Otwieramy te stacje z nadzieją, że w kolejnych latach na naszych drogach będzie coraz więcej samochodów napędzanych energią elektryczną, a dzięki temu poprawi się jakość powietrza – komentuje Armen Papazjan, dyrektor generalny Intermarché.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z darmowym prądem do aut. Ile wyniosą opłaty?

Dotychczas w całym województwie warmińsko –mMazurskim było tylko pięć takich punktów. Dwa w Ełku, dwa w Mrągowie i jeden tuż pod Olsztynem. Trzy z nich były zresztą przystosowane tylko do powolnego ładowania 230 V. Dwa kolejne stawiane przez Intermarche znacznie więc poprawią sytuację w tym regionie. Inaczej ma się rzecz z trzecim planowanym punktem. Śląskie to jedno z lepiej „zelektryfikowanych” miejsc w kraju, z 28 działającymi punktami. To sporo, bo w całej Polsce takich gniazdek wszystkich typów jest ok. 300, z czego tylko 150 w standardzie zapewniającym szybkie ładowanie.

""

123RF

moto.rp.pl

Punkty w Ostródzie i w Grajewie zostaną uruchomione jako pierwsze. Prace nad nimi już się kończą i obecnie jedynie pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego muszą przybić pieczątkę odbioru stacji. W Knurowie jeszcze nie zakończyły się negocjacje z dostawcą energii – spółką Tauron. Tu dokończenie instalacji planowane jest na przełom lipca i sierpnia. Grupa Muszkieterów, w której skład wchodzą supermarkety Intermarche oraz Bricomarché, planuje dalsze inwestycje w elektromobilność. Stąd też podpisanie umowy o współpracy z jednym z największych w Polsce podmiotów zajmujących się stawianiem punktów ładowania  –  Greenway Infrastructure Poland. Firma oszczędnie informuje o swoich planach, ale już wiadomo, że kolejne stacje będą powstawać w pobliżu sklepów, na początku tych położonych przy głównych szlakach komunikacyjnych.

To kolejna sieć handlowa, która buduje ładowarki do samochodów elektrycznych. W ubiegłym roku swoje pierwsze stacje uruchomił Lidl (ma dwie w Warszawie, jedną w Poznaniu i jedną w centrum dystrybucyjnym w Gródkowie, a urządzenia dostarczyła firma ABB.

Tu i Teraz
Afera w we Włoszech. "W Polsce nie można produkować samochodu o nazwie Milano"
Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie