fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiedziała otwarcie w drugim kwartale tunelu pod Ursynowem. Realizacja inwestycji – co wynika z podpisanego aneksu do umowy z wykonawcą – ma być zakończona do końca marca. Zatem w kwietniu powinny się zacząć odbiorcy i procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Czy to realny scenariusz? Ze stanu zaawansowania prac wynika, że zakończenie budowy zgodnie z ustalonym harmonogramem jest raczej wątpliwe. Wydany w środę komunikat GDDKiA określa stan zaawansowania prac na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy na 89 proc. To oznacza, że na realizację pozostałych 11 proc. zakresu całej inwestycji zostały niespełna dwa tygodnie. W tunelu nie zakończono nawet betonowania. Układanie betonowych warstw konstrukcji nawierzchni wznowiono w poniedziałek, bo wcześniej prace miał przystopować mróz. Montowane są betonowe okładziny ścian i wyposażenie techniczne tunelu. Roboty maja być prowadzone przez 24 godziny na dobę. Ale jak podaje GDDKiA, panele okładzin zamontowano na długości ok. 900 m., a to oznacza, że brakuje ich na przeszło połowie tunelu.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsze testy przejazdu w tunelu Muska. Wszyscy będziemy morlokami

Budująca ursynowski odcinek POW włoska firma Astaldi już wcześniej wystąpiła o przedłużenie terminu zakończenia budowy. Powodem ma być pandemia i problemy z zachorowaniami wśród pracowników. – Roszczenia są nadal rozpatrywane – informuje Małgorzata Tarnowska, główny specjalista w GDDKiA. O ile Włosi chcieliby przedłużyć termin oddania odcinka – GDDKiA nie chce ujawniać. Odcinek POW z tunelem pod Ursynowem miał gotowy już w ub. roku, ale termin zakończenia budowy przesunięto na koniec marca 2021. Powodem zmiany miały być opóźnienie w wydawaniu zezwoleń administracyjnych. Teraz wiele wskazuje, że zakończenie budowy kolejny raz się przesunie.

Na razie cała obwodnica w obecnym kształcie pozostaje mało funkcjonalna. Co prawda, w grudniu wydłużyła się o 15 kilometrów, gdy do ruchu włączono dwa odcinki drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów i Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. Udostępnione zostały również kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. Ułatwiło to przejazd pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem. Ale brak przejazdu przez Ursynów mocno komplikuje i spowalnia ruch na całej trasie.

CZYTAJ TAKŻE: Przebito drugi tunel na przyszłej Zakopiance

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dyson rezygnuje z produkcji własnego auta elektrycznego

Producent odkurzaczy Dyson rezygnuje z budowy własnego samochodu elektrycznego. Za taką decyzją przeważyły złe ...

Harley-Davidson nadal z kłopotami

Harley-Davidson poinformował o większym od spodziewanego spadku obrotów z powodu nadal malejącego popytu w ...

VW Golf 1,4 TSI Plug-In-Hybrid: Cichym ścigałem go lotem

GTE czy GTD? Oto jest pytanie. W przypadku dwóch modeli VII generacji Volkswagena Golfa ...

W Danii nie udzielą kredytu na auta z silnikami spalinowymi

Duński bank Merkur Andelskasse postanowił nie wspierać klientów noszących się z zakupem nowego pojazdu ...

Stalexport Autostrady: mniejsze przychody, ale większy zysk

Po trzech kwartałach tego roku ruch na autostradzie A4 zmniejszył się o ponad 19 ...

Towarzyski i skłonny do kompromisu: Oliver Zipse nowym szefem BMW

Były dyrektor produkcji Oliver Zipse obejmie stanowisko prezesa zarządu BMW AG 16 sierpnia 2019 ...