fot. AdobeStock

Ceny paliw na stacjach znacząco podskoczyły. Już w tym momencie w niektórych lokalizacjach trzeba zapłacić ponad 5 zł za litr paliwa. Światowa sytuacja nie wskazuje, aby wzrostowy trend miał się zmienić.

Zakończone spotkanie OPEC+ (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) nie napawa optymizmem. Członkowie porozumienia nie zdecydowali się na poluzowanie limitów wydobycia, poza niewielkimi ustępstwami na rzecz Rosji oraz Kazachstanu. Zaskoczenie wśród inwestorów wywołała Arabia Saudyjska, która przedłużyła wdrożone w lutym ograniczenia w produkcji ropy naftowej. – W ostatnich dniach najwyraźniejszym czynnikiem wzrostowym było utrzymanie przez OPEC i jego sojuszników dotychczasowego poziomu produkcji zamiast planowanego wcześniej czy raczej przewidywanego przez analityków zliberalizowany ograniczeń odnośnie poziomów eksportu – tłumaczy dr Jakub Bogucki, Analityk Rynku Paliw, e-petrol.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Samochody elektryczne płoną inaczej niż spalinowe

fot. AdobeStock

Sytuacji na rynku nie poprawiło również zdarzenie w Arabii Saudyjskiej, gdzie doszło do ataku dronów na instalacje naftowe. Przez to, cena ropy przez chwilę była w rejonie 70$ za baryłkę. Jest jednak pewna nadzieja na poprawę sytuacji. „Spodziewać się można, że w najbliższym czasie będziemy mieć raczej pewną korektę tych nastrojów, ponieważ coraz głośniej mówi się o tym, że OPEC od kwietnia być może zliberalizuje jednak swoje plany odnośnie poziomu wydobycia” – analizuje Bogucki. Jakub Bogucki zwraca uwagę, że „(…) w najbliższym czasie być może zobaczymy zamknięcie wreszcie sprawy amerykańskiego programu pomocowego, który byłby znaczną stymulacją dla rynku i mógłby spowodować zwiększenie popytu na paliwa, a co za tym idzie pewną zwyżkę w cenach”.

fot. AdobeStock

Dwa tygodnie marca w Polsce przyniosły wzrosty cen paliw. Według e-pretrol.pl cena w zeszłym tygodniu podskoczyła o 8 groszy na litrze w przypadku 95-oktanowej benzyny (E5), przeze co średnio kosztowała 4,94 zł/l. Niewiele mniej – 7 groszy na litrze – podrożał olej napędowy (B7). Średnia jego cena wyniosła 4,92 zł/l. Nie są to ostatnie podwyżki. „W najbliższym czasie bardziej prawdopodobne są raczej nieduże zmiany wzrostowe aniżeli jakiś duży dynamiczny skok” – mówi Bogucki. Według eksperta „w najbliższym czasie ceny na poziomie 5,05 -5,10 za litr benzyny i Diesla będą naszą codziennością”. Zaznaczył jednak, że „wiele zależy od sytuacji na rynku międzynarodowym i także od tego jak, będzie wyglądać walka (zarówno ta polska, jak i europejska) z koronawirusem (…) które spowodowały zmniejszenie popytu na paliwa”.

CZYTAJ TAKŻE: W przyszłości stacje paliwowe czeka rewolucja

Raczej musimy pogodzić się z drożejącymi paliwami. Nie wiadomo czy w najbliższym czasie nie zostaną wprowadzone obostrzenia dla kolejnych województw Polski w związku z trzecią falą pandemii koronawirusa. Nie napawa to optymizmem oraz stabilizacją sytuacji rynkowej. Ceny paliw zależą w głównej mierze od sytuacji w krajach OPEC+. Jeżeli postanowią one zwiększyć produkcję ropy, można będzie spodziewać się zahamowania wzrostu cen. Jednak w najbliższych tygodniach nic na to nie wskazuje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy zmienili swoje preferencje. Nie chcą aut z małym silnikiem

Przez 15 lat mocno zmieniły się preferencje Polaków względem samochodów osobowych. Najszybciej rosła liczba ...

Hyundai Sonata: Tak można będzie wracać do Europy

Ósma generacja Hyundaia Sonaty zmienia charakter: stateczny sedan przeistoczy się w czterodrzwiowe coupe. Sonata ...

Ceny | Opel Grandland X: Nowe, mocne serce

Nowa, topowa jednostka napędowa o mocy 180 KM uzupełnia gamę silnikową w Oplu Grandland ...

Tallin pojedzie z prądem

Estonia zaskakuję po raz kolejny innowatorskim podejściem. Stolica kraju przechodzi na napęd elektryczny. Pasażowe ...

Wszystko o nowych normach spalin

Od 2020 r. w Unii Europejskiej będą obowiązywać nowe dopuszczalne wartości CO2 dla samochodów ...

Powstanie elektryczne Lamborghini

Włoski producent sportowych aut chce poprzez elektryfikację swoich modeli w najbliższych latach zmniejszyć o ...