Kraków znany jest ze złej jakości powietrza, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Poza piecami przyczynia się też transport drogowy. Włodarze Krakowa postanowili coś z tym zrobić i za jednym zamachem zadziałać na rzecz jakości powietrza, jak też poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Kraków postanowił działać radykalnie. Za jednym zamachem chce wpłynąć na jakość powietrza, jak też bezpieczeństwo na drogach. Z tego względu wprowadza coraz szerszą strefę ograniczenia do 30 km/h. Już jedna trzecia ulic w stolicy Małopolski jest objęta strefą „Tempo 30” – podaje Gazeta Krakowska (KG). Jak na razie takie restrykcje wprowadzone są w ścisłym centrum miasta, z wyjątkiem głównych szlaków komunikacyjnych oraz alei Trzech Wieszczów.

CZYTAJ TAKŻE: ZTP w Krakowie proponuje podniesienie stawek za parkowanie o 1000 proc.

Nowe regulacje wprowadzane są stopniowo. W wielu przypadkach jest to połączone z remontami poszczególnych ulic. Wszystko wskazuje, że to nie koniec działań krakowskich urzędników. Cytowany przez GK przedstawiciel władz Krakowa stwierdził, że ograniczeniem „Tempo 30” powinny zostać objęte wszystkie ulice miasta z wyłączeniem tych o największym znaczeniu komunikacyjnym. Zgodnie z badaniami cytowanymi przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pieszy ma 90 proc. szans na przeżycie, jeżeli pojazd porusza się do 30 km/h. Przy prędkości 50 km/h wynik ten jest o wiele gorszy. Statystycznie jedynie dwóch na dziesięciu potrąconych ma szanse na przeżycie.

W tych wszystkich zmianach urzędnicy myślą również o jakości powietrza. Zmniejszenie maksymalnej prędkości jazdy (do 30 km/h) ma wg. nich przynieść wymierne korzyści emisyjne. Zdaniem niemieckich specjalistów, wprowadzenie ograniczenia do 30 km/h w najbardziej zanieczyszczonych miastach pozwoliło na redukcję przekroczeń norm o połowę – podał z początkiem 2020 roku dziennik Deutsche Welle.

CZYTAJ TAKŻE: Stalexport podwyższa opłaty na A4 Katowice-Kraków. GDDKiA protestuje

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela chce obowiązkowo wyposażyć auta w nowe systemy bezpieczeństwa

System utrzymywania samochodu na pasie ruchu, czy automatycznego hamowania przed przeszkodą, systemy detekcji pieszych ...

Stanie kolejna fabryka aut w Polsce. Poznań dołączy do Tychów i Gliwic.

W czwartek staną fabryki Volkswagena Poznań. Na co najmniej dwa tygodnie zostanie zatrzymana produkcja ...

Nissan Juke: Kontynuacja bestsellera

Gdy debiutował, jego konkurentów można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie ma ich ...

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada rewolucję w mandatach z fotoradarów

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianą przepisów ruchu drogowego. Nowy pomysł jest zaskakujący, gdyż mandat ...

Drugie podejście do motogiganta. PSA i FCA się łączą

Fiat Chrysler Automobiles i francuska PSA Group porozumiały się w sprawie „fuzji równych” — ...

10 razy Mazda CX-5

Mazda od wielu lat stoi w kontrze do globalnych trendów motoryzacyjnych. Ignoruje downsizing, który ...