Kraków znany jest ze złej jakości powietrza, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Poza piecami przyczynia się też transport drogowy. Włodarze Krakowa postanowili coś z tym zrobić i za jednym zamachem zadziałać na rzecz jakości powietrza, jak też poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Kraków postanowił działać radykalnie. Za jednym zamachem chce wpłynąć na jakość powietrza, jak też bezpieczeństwo na drogach. Z tego względu wprowadza coraz szerszą strefę ograniczenia do 30 km/h. Już jedna trzecia ulic w stolicy Małopolski jest objęta strefą „Tempo 30” – podaje Gazeta Krakowska (KG). Jak na razie takie restrykcje wprowadzone są w ścisłym centrum miasta, z wyjątkiem głównych szlaków komunikacyjnych oraz alei Trzech Wieszczów.

CZYTAJ TAKŻE: ZTP w Krakowie proponuje podniesienie stawek za parkowanie o 1000 proc.

Nowe regulacje wprowadzane są stopniowo. W wielu przypadkach jest to połączone z remontami poszczególnych ulic. Wszystko wskazuje, że to nie koniec działań krakowskich urzędników. Cytowany przez GK przedstawiciel władz Krakowa stwierdził, że ograniczeniem „Tempo 30” powinny zostać objęte wszystkie ulice miasta z wyłączeniem tych o największym znaczeniu komunikacyjnym. Zgodnie z badaniami cytowanymi przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pieszy ma 90 proc. szans na przeżycie, jeżeli pojazd porusza się do 30 km/h. Przy prędkości 50 km/h wynik ten jest o wiele gorszy. Statystycznie jedynie dwóch na dziesięciu potrąconych ma szanse na przeżycie.

W tych wszystkich zmianach urzędnicy myślą również o jakości powietrza. Zmniejszenie maksymalnej prędkości jazdy (do 30 km/h) ma wg. nich przynieść wymierne korzyści emisyjne. Zdaniem niemieckich specjalistów, wprowadzenie ograniczenia do 30 km/h w najbardziej zanieczyszczonych miastach pozwoliło na redukcję przekroczeń norm o połowę – podał z początkiem 2020 roku dziennik Deutsche Welle.

CZYTAJ TAKŻE: Stalexport podwyższa opłaty na A4 Katowice-Kraków. GDDKiA protestuje

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brak „zimówek”? Kłopoty z auto casco

1/3 kierowców jeździ zimą na letnich oponach. To jeden z efektów braku obowiązku zmiany ...

Genewa 2019 | Imagine by Kia: Symfonia na 21 ekranów

Na fali sukcesów Stingera i Proceeda, projektanci firmy Kia postanowili poszaleć i zaprezentować wizję ...

Miało być 800 tys. nowych aut. Tak się jednak nie stanie

Sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) planował nabyć w tym roku 800 tys. nowych ...

Pizza i paczka wkrótce przyjadą na hulajnodze

Poza mieszkańcami miast po elektryczne jeździki sięga już biznes. W tej rewolucji niebagatelną rolę ...

Wideo | Mazda CX-5: Na każdą drogę

Samochód musi nie tylko wyglądać, ale i świetnie jeździć. I taka jest właśnie Mazda ...

Pójdziesz do Tchibo po kawę, a kupisz auto elektryczne

W niemieckich sklepach sieci Tchibo będzie można kupić nie tylko kawę, ale i samochody ...