Przygotowany we współpracy Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Cyfryzacji, projekt zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, zakłada wiele ułatwień dla kierujących pojazdami oraz ich właścicieli. Zgodnie z zapisami pakietu deregulacyjnego o którym mowa, nowelizacja obejmie:
– zniesienie obowiązku posiadania dokumentu prawa jazdy podczas kontroli,
– zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu podczas pierwszej rejestracji,
– zniesienie obowiązku wydawania nalepki kontrolnej,
– możliwość zachowania numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu auta, przy tymczasowej rejestracji przez starostę oraz w przypadku nowych pojazdów możliwość zachowania tablic przez sprzedawców w imieniu kupujących.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe przepisy. Policja będzie spisywać stan licznika
Nowelizacja po akceptacji sejmu trafiła do senatu, gdzie również uzyskała akceptację. Nie obyło się jednak bez poprawek, za którymi głosowało 94 senatorów. Wśród nich można wymienić m.in. doprecyzowanie definicji „salonu samochodowego” oraz „kierującego pojazdem”.
Dodatkowo zdecydowano, że wraz z wejściem w życie nowych przepisów, konieczne będzie stworzenie dotacji celowej, która ma powstać z funduszy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Takie działanie ma na celu zrekompensowanie strat jakie mogą pojawić się w wielu powiatach przez rezygnację z wydawania kart pojazdów czy nalepek kontrolnych na szybę z numerem rejestracyjnym pojazdu.