Od stycznia podczas kontroli drogowych oprócz standardowego sprawdzenia prawa jazdy czy ubezpieczenia OC, policjanci będą spisywać stan licznika pojazdu. Aktualny przebieg kilometrów zostanie uwzględniony w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

01.01 2020 roku wszedł w życie paragraf 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego, który dotyczy odczytu wskazań licznika pojazdu zatrzymanego do kontroli. Policjanci czy również inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego lub funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli drogowej są zobowiązani sprawdzić i zanotować przebieg zatrzymanego do kontroli pojazdu. Te czynności nie będą dokonywane wyłącznie podczas zorganizowanych działań kontrolnych mających na celu zbadanie trzeźwości możliwie największej liczby kierujących pojazdami.

Już na początku listopada 2019 roku weszły w życie inne zmiany w przepisach, które dotyczyły kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. Po tych zmianach dopuszczony jest postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nowe rozporządzenie poszerzyło możliwość wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu w momencie kiedy kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Do tej pory, przynajmniej w teorii taka możliwość nie istniała. Dodatkowo warto pamiętać, że podczas przeprowadzania szybkich testów trzeźwości umundurowany policjant nie musi legitymować się każdemu kierowcy.

CZYTAJ TAKŻE: W 2020 roku nowe pytania w testach na prawo jazdy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skoda: 15 lat w szkole

Wszyscy uważamy się za ekspertów drogowych. Zrobienie prawa jazdy czyni z nas mistrzów kierownicy. ...

Połączenie FCA i Renault: Fuzji nie będzie…

Problemy polityczne we Francji i odmowa wsparcia ze strony prezesa Nissana Hiroto Saikawy były ...

Autostrada tańsza od drogi ekspresowej

Budowa dróg nie jest tania. Jednak do tej pory określano, że to autostrada jest ...

Volkswagen California 6.1: Namiot ery cyfrowej

VW California to absolutny rekordzista sprzedaży w swoim segmencie. Co roku nabywców znajduje ponad ...

Carlos Tavares, prezes Grupy PSA: Wierzę, że z Oplem się uda

Zakładałem, że Opel będzie lepszy od PSA i nasi ludzie będą się mogli dużo ...

10 razy Mazda CX-5

Mazda od wielu lat stoi w kontrze do globalnych trendów motoryzacyjnych. Ignoruje downsizing, który ...