W ubiegłym roku w Polsce wystawiono o 66 proc. więcej mandatów z fotoradarów niż rok wcześniej – wynika z opracowania ramkomat.pl.

W 2019 roku na terenie kraju działało 435 stacjonarnych fotoradarów. W dyspozycji Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD było także 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach, 30 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 20 kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.

CZYTAJ TAKŻE: Policja się zbroi. Kupuje pancerne terenówki

Ramkomat.pl opracował ranking, w którym wykazuje liczbę wystawianych mandatów z fotoradarów w minionym roku. Z danych wynika, że zwiększyła się o 66 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. W 2019 roku wystawiono w Polsce łącznie 717 tysięcy mandatów za naruszenie przepisów, zarejestrowanych przez fotoradary, co jest znaczącą skokiem w górę w porównaniu do 2018 roku, kiedy to wystawiono 432 tysiące mandatów. Wystawione kary nie oddają jednak liczby rejestracji wykroczeń. Zarejestrowano ich ok. 1,6 mln co stanowi ponad dwa razy tyle ile mandatów wystawiono.

– Nie zawsze można ukarać nieprzepisowo jeżdżących kierowców. Najczęstszymi powodami są nieczytelne zdjęcia wykonane przez fotoradar, a także brak pełnych danych na temat właściciela auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ponadto niekiedy urządzenia rejestrują również nieprzepisową jazdę pojazdów uprzywilejowanych – informują autorzy opracowania.

Według statystyk najwięcej przekroczeń prędkości rejestrowano na Śląsku. Liderem są Koziegłowy w województwie śląskim – 24 700 przypadków. Numer dwa zajmuje Siewierz – 22 200 przypadków, a podium zamykają Gliwice – 21 300 przypadków. Odcinkowe pomiary prędkości z kolei największe żniwo zebrały w Lublinie – 24 100 przypadków. Raport przygotowany przez ramkomant.pl uwzględnił również rejestrację przejazdu na czerwonym świetle. Najwięcej takich wykroczeń było w Jabłonnej na Mazowszu – 5700 przypadków, Mrokowie – 5100 przypadków oraz Pile – 3000 przypadków.

 

CZYTAJ TAKŻE: Będzie więcej fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości

Z opublikowanego przez rankomat.pl opracowania wynika, że w Polsce łamanie przepisów jest nagminne. Niedługo sieć fotoradarów ma zostać zwiększona.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TOP 10 | Najmniej awaryjne, używane SUV-y. Raport TÜV 2019

Który z używanych SUV-ów najmniej się psuje? Oto najnowszy raport Niemieckiego Stowarzyszenia Dozoru Technicznego ...

Aurus Senat: Rosyjski konkurent dla Bentleya i Rollsa

Rosja ma nową limuzynę. Aurus Senat ma konkurować z Bentleyem i Rolls Roycem. Nową ...

Nadchodzi fala używanych samochodów z Niemiec

Niemcy dla pobudzenia rynku sprzedaży pojazdów, planują przeznaczyć ok. 80 mld euro na dopłaty ...

Projekt eHighway rusza w Niemczech

Zielone światło dla budowy eksperymentalnych odcinków dróg dostosowanych do ładowania samochodów ciężarowych w Niemczech. ...

Alexa wsiada do SEAT-a

Alexa, inteligentny głosowy asystent Amazona, zamierza podbić motoryzację. Kojarzona głównie z głośnikiem Echo, pojawi ...

BMW M850i: Wszyscy będą się oglądać

Samochód o sportowych osiągach musi dawać frajdę z jazdy, ale nie tylko. Powinien cieszyć ...