W ubiegłym roku w Polsce wystawiono o 66 proc. więcej mandatów z fotoradarów niż rok wcześniej – wynika z opracowania ramkomat.pl.

W 2019 roku na terenie kraju działało 435 stacjonarnych fotoradarów. W dyspozycji Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD było także 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach, 30 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 20 kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.

CZYTAJ TAKŻE: Policja się zbroi. Kupuje pancerne terenówki

Ramkomat.pl opracował ranking, w którym wykazuje liczbę wystawianych mandatów z fotoradarów w minionym roku. Z danych wynika, że zwiększyła się o 66 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. W 2019 roku wystawiono w Polsce łącznie 717 tysięcy mandatów za naruszenie przepisów, zarejestrowanych przez fotoradary, co jest znaczącą skokiem w górę w porównaniu do 2018 roku, kiedy to wystawiono 432 tysiące mandatów. Wystawione kary nie oddają jednak liczby rejestracji wykroczeń. Zarejestrowano ich ok. 1,6 mln co stanowi ponad dwa razy tyle ile mandatów wystawiono.

– Nie zawsze można ukarać nieprzepisowo jeżdżących kierowców. Najczęstszymi powodami są nieczytelne zdjęcia wykonane przez fotoradar, a także brak pełnych danych na temat właściciela auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ponadto niekiedy urządzenia rejestrują również nieprzepisową jazdę pojazdów uprzywilejowanych – informują autorzy opracowania.

Według statystyk najwięcej przekroczeń prędkości rejestrowano na Śląsku. Liderem są Koziegłowy w województwie śląskim – 24 700 przypadków. Numer dwa zajmuje Siewierz – 22 200 przypadków, a podium zamykają Gliwice – 21 300 przypadków. Odcinkowe pomiary prędkości z kolei największe żniwo zebrały w Lublinie – 24 100 przypadków. Raport przygotowany przez ramkomant.pl uwzględnił również rejestrację przejazdu na czerwonym świetle. Najwięcej takich wykroczeń było w Jabłonnej na Mazowszu – 5700 przypadków, Mrokowie – 5100 przypadków oraz Pile – 3000 przypadków.

 

CZYTAJ TAKŻE: Będzie więcej fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości

Z opublikowanego przez rankomat.pl opracowania wynika, że w Polsce łamanie przepisów jest nagminne. Niedługo sieć fotoradarów ma zostać zwiększona.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Range Rover Evoque II: Jedź własną drogą

Brytyjska motoryzacja, w tym oczywiście Range Rover, od zawsze szła pod prąd. Od zarania ...

Spadki zamówień i przerwy w produkcji rujnują branżę motoryzacyjną

O blisko jedną trzecią może spaść w tym roku eksport polskiej motoryzacji, który w ...

Renault K-ZE: Tani elektryczny crossover trafi do Europy

Renault planuje sprowadzić taniego, elektrycznego crossovera K-ZE z Chin do Europy. Renault chce rozszerzyć ...

Tak wygląda zmodernizowana Skoda Kodiaq

Skoda poddała modernizacji swojego największego SUV-a. Kodiaq zyskał świeży wygląd, nową technologię multimedialną i ...

Poczta Polska i Żabka testują jako pierwsi w Europie e-ciężarówkę

Poczta Polska oraz sieć sklepów Żabka jako pierwsze w Europie będą testować elektryczną ciężarówkę ...

Ford stworzony przez graczy i fanów powstanie w skali 1:1

Tak wygląda projekt Forda stworzony wspólnie z jego e-sportowym zespołem - Team Fordzilla. Model ...