Transit Connect – tak ma nazywać się nowy samochód, który w przyszłym roku zacznie wyjeżdżać z zakładów Volkswagena Poznań. Będzie miejskim samochodem dostawczym budowanym na bazie nowej generacji Volkswagena Caddy, którego produkcja ma ruszyć w drugiej połowie 2020 r. Volkswagen poinformował o tym oficjalnie w środę po południu.

Produkcja miejskich dostawczych fordów będzie możliwa w polskich zakładach dzięki rozszerzeniu umowy o współpracy pomiędzy Volkswagen Samochody Dostawcze a firmą Ford. Kooperacja koncernów została ogłoszona jeszcze w ub. roku. Zakłada współpracę w segmentach pojazdów elektrycznych i lekkich samochodów dostawczych oraz współdziałanie w ramach rozwoju systemów autonomicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Ford montuje innowacyjne filtry z ochroną przed wirusami

Podpisane teraz umowy są podstawą dla trzech projektów obejmujących wypuszczenie na rynek 8 mln samochodów. Jak powiedział Thomas Sedran, prezes Marki Volkswagen Samochody Dostawcze, kooperacja z Fordem wzmocni pozycję Volkswagena na europejskim rynku lekkich samochodów dostawczych przez kolejne lata. – Partnerstwo z Fordem ma charakter długofalowy – podkreślił Sedran.

Tak będzie wyglądać nowy VW Caddy. To na jego bazie powstanie nowy model użytkowego Forda

W przyszłości Ford będzie produkował dla Volkswagena nową wersję Amaroka na bazie modelu Ranger. Następca Amaroka od roku 2022 będzie produkowany w zakładzie Forda w Silverton w RPA. Auto dostawcze budowane dla Forda pozwoli poznańskim zakładom Volkswagena lepiej wykorzystać zdolności produkcyjne. Zwłaszcza, że Volkswagen Poznań, obecnie największy producent samochodów w Polsce, szykuje zwolnienia pracowników z powodu słabnących zamówień i perspektywy zmniejszenia produkcji. Pracę do 2021 r. ma stracić ok. 460 osób.

W przyszłości Ford będzie produkował dla Volkswagena nową wersję Amaroka na bazie modelu Ranger.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen zapowiada nowego Tiguana. Pojawi się już latem

To nie pierwsze duże cięcia planowane w polskim oddziale koncernu z Wolfsburga. Jesienią 2019 r. spółka zapowiedziała 2-miliardowe inwestycje w rozbudowę i unowocześnienie zakładów i zwiększenie poziomu automatyzacji produkcji. Kierownictwo zakładu poinformowało jednocześnie, że zwiększenie poziomu robotyzacji pociągnie za sobą zmniejszenie zatrudnienia – o 750 osób do końca 2020 r. Od 1993 r. Volkswagen Poznań zainwestował w produkcję samochodów w Wielkopolsce przeszło 10 mld zł. Z tego 4 mld zainwestowano we Wrześni. W 2020 r. łączny poziom nakładów miałby sięgnąć 12 mld zł. Ubiegły rok okazał się dla spółki rekordowym; produkcja sięgnęła 266,8 tys. aut.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

DS3 Crossback 1.2 PureTech: Samochód nieoczywisty

Można powiedzieć, że DS zaczyna rozkręca się na dobre. Marka ma produkty, które są ...

Autostrada A1 dłuższa o kolejne 5 km

Kierowcy już mogą pojechać nowo wybudowaną nitką autostrady A1 – podała Generalna Dyrekcja Dróg ...

Smart EQ ForFour: Elektryzująco krótka jazda

Największym problemem czteroosobowego Smarta na prąd jest jego nikły zasięg. Jeśli przyjmiemy to do ...

Porsche wycofuje się z silników diesla

Porsche, jako pierwsza niemiecka firma motoryzacyjna wycofuje się z silników diesla. Marka skoncentruje się ...

Ministerstwa nie chcą pojazdów elektrycznych

Wbrew planom ministra energii kancelaria premier Beaty Szydło, cztery resorty, Krajowa Administracja Skarbowa, BOR ...

Dieselgate nie szkodzi Fiatowi

Fiat Chrysler (FCA) nie spodziewa się, by pozew złożony w USA w sprawie podobnej ...