Sytuacja związana z dopłatami do samochodów zasilanych alternatywnie z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) cały czas się zmienia. Kiedy przyjęto rozporządzenie dotyczące wysokość dopłat do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych (Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym bez działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia) okazało się, że nie można ich wprowadzić bez nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Gdyby się tak stało to osoby, które otrzymałyby wsparcie od zakładanej kwoty maksymalnej 37,5 tys. zł musiałby odprowadzić podatek.
Z tego względu 20 grudnia 2019 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Dzięki nowym zapisom w niej zawartych, możliwe będzie zwolnienie od podatku PIT i CIT wsparcia na zakup nisko- i zeroemisyjnych pojazdów, udzielanego ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT), powstałego w lipcu 2018 roku. 28 stycznia 2020 roku nowelizację, wspomnianej ustawy, podpisał Prezydent PR Andrzej Duda – podała Kancelaria Prezydenta. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie: „Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387, z późn, zm.) oraz w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm.). Celem ustawy jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego zwolnień z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Oznacza to, że już niedługo będzie można składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o dopłaty do samochodów elektrycznych i nie będzie to traktowane jako dochód.
Podpisana ustawa wejdzie w życie po upływie 14. dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Można zakładać, że zostanie ona opublikowana w Dz.U. w przeciągu paru dni. Tym samym około połowy lutego mogłyby ruszyć nabory na wspomniane dotacje do samochodów elektrycznych. Nie jest to jednak pewne. Mimo podpisania przez Prezydenta nowelizacji ustawy od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, rozpoczęcie zbierania wniosków o dofinansowanie może zostać wstrzymane do czasu nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wysokości dopłat do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych.