Już ponad 60 przewoźników z Litwy przeniosło swój biznes do Polski. Uciekają przed litewską drożyzną, chwalą polskie rozwiązania.

W połowie października rząd Litwy zdecydował o podniesieniu współczynnika wynagrodzenia kierowców z 1,3 do 1,65 płacy minimalnej. To oznacza podwyżki plac kierowców o średnio 122 euro miesięcznie. Tomas Jurgelewiczius szef międzynarodowego aliansu transportu i logistyki Helgelmann Transporte zapowiedział, że działające na Litwie firmy bardzo stracą na takiej decyzji władz.

Na Litwie w międzynarodowych firmach transportowych pracuje około 70 tysięcy kierowców tirów, a to znaczy, że podniesienie zarobków do 1,65 płacy minimalnej będzie kosztować pracodawców 270 mln euro rocznie. – To dla nas bolesna decyzja. W naszej firmie pracuje 1000 kierowców, a to oznacza wzrost wydatków na płace o 3,5 mln euro. To zje cały nasz zysk, który w minionym roku wyniósł 2 mln euro – mówił Jurgielewiczius dla portalu Delfi. Dodał, że przewoźnicy, którzy w 2017 r zapłacili państwo 170 mln euro podatku, teraz przy wyższym współczynniku będą musieli zapłacić 280 mln euro.

W tej sytuacji jak przyznają sami litewscy przewoźnicy „Kiedy podliczysz wszystkie sumy, to postawisz pytanie czy warto mieć transportowy biznes na Litwie i go rozwijać” – mówi Tomas Garuolis z firmy Linava. Potwierdza, że podwyżka płac kierowców „zje ” cały zysk sektora, który w minionym roku wyniósł 170 mln euro. Nie będzie pieniędzy na rozwój i skuteczne konkurowanie w Europie.

Stąd coraz częstsze decyzje Litwinów o wyrejestrowaniu firm na Litwie a zarejestrowaniu w Polsce. W październiku przewoźnicy masowo występowali do banków o zabezpieczenia transferów majątku za granicę. Vitautas Turekas i Ignas Bołbikas z firmy konsultingowej Savesta Consulting potwierdzili, że firma pomogła zarejestrować się w Polsce ponad 60 litewskim spółkom przewozowym. Główny powód – lepsze warunki dla biznesu w Polsce. – Jeżeli chodzi o wydatki – Polska to optymalny wybór. Rejestracja, licencja – to wszystko kosztuje tam mniej niż na Litwie. Do tego jeżeli nas zarejestrują, to mamy możliwość otrzymania finansowania od początku działalności. Polska ma lepsze położenie geograficzne, przy powrotach będzie mniej pustych kilometrów, w porównaniu z Litwą. W Polsce jest duża konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, a więc jest wybór i niższe ceny – wymieniali przedstawiciele Savesta.

CZYTAJ TAKŻE: Volvo Vera: Transport czeka rewolucja

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

VW I.D. R Pikes Peak: Zdobyć szczyt

24 czerwca 2018 roku Volkswagen weźmie udział w legendarnym wyścigu Pikes Peak International Hill ...

Audi Q5 55 TFSI e quattro: Hybrydowy Plug-in z elektrycznym zasięgiem 40 km

Audi wprowadza do sprzedaży model Q5 w hybrydowej wersji plug-in. Wspomagany elektryczną baterią SUV ...

Ceny | BMW serii 1 (F40): Pospolitość za niższą cenę

Nowa generacja BMW serii 1 (F40) trafiła do salonów. Bawarski kompakt zachowa proporcje poprzedniego ...

BMW M5 Competition: Najmocniejszy radiowóz w Australii

Policja w Australii otrzymała nowy radiowóz. Pilnują prawa i porządku zza kierownicy najnowszego BMW ...

Infiniti QX60: Nowy model w polskich salonach

Importer Infiniti zapowiada wprowadzenie na polski rynek nowego modelu. W najbliższych tygodniach w salonach ...

Zdjęcie tygodnia: Jak błysnąć w towarzystwie

Zaniemówiliśmy. Tak, tak, zaniemówiliśmy, olśnieni blaskiem Chevroleta Impali z 1958 r., który był jedną ...