Drastycznie maleje w Polsce sprzedaż nowych samochodów osobowych. Jak podała w środę organizacja europejskich producentów ACEA, w sierpniu rejestracje w Polsce zmniejszyły się w ujęciu rocznym aż o 15,2 proc. – do 48,1 tys. z 56,7 tys. w sierpniu ubiegłego roku.

To spadek o blisko połowę większy niż średnia dla całej UE, gdzie sierpniowe rejestracje zmalały o 8,4 proc. do 1,04 mln aut. Z krajów Europy Środkowo-Wschodniej większy od Polski spadek odnotowano jedynie w Rumunii (-18,8 proc.), ale jest to rynek o przeszło połowę mniejszy od polskiego. W Czechach sprzedaż spadła o 10,1 proc., na Słowacji o 5,1 proc., natomiast na Węgrzech podskoczyła o 20,8 proc., co było najwyższym zaraz po Grecji wzrostem popytu na nowe samochody osobowe w całej UE. Na największych europejskich rynkach zmiany w porównaniu z wynikami ubiegłorocznymi okazały się raczej umiarkowane. W Niemczech rejestracje zmalały nieznacznie – o 0,8 proc. do 313,7 tys. aut, w Wielkiej Brytanii o 1,6 proc. do 92,6 tys., we Włoszech o 3,1 proc. do 88,9 tys. Znacznie mocniejszy spadek nastąpił we Francji, gdzie nowe rejestracje stopniały o 14,1 proc., a także w Hiszpanii, gdzie nastąpiło prawdziwe tąpnięcie – sprzedaż zmalała o 30,8 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz pojeździć? Nie ma sprawy! Salony kuszą klientów

Sierpniowy spadek sprawił, że łączna sprzedaż nowych aut na polskim rynku liczona od stycznia zmalała. Co prawda nieznacznie, bo o 0,1 proc. do 375,5 tys. sztuk, ale jeszcze w lipcu polski rynek rósł rok do roku o 6 proc., a dotychczasowe spadki, jakie miały miejsce w czerwcu, w marcu i w styczniu nie przekraczały 3 proc.

Popyt maleje nie tylko na samochody osobowe. Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w sierpniu mocno zmniejszyła się sprzedaż samochodów użytkowych powyżej 3,5 tony – 0 31,9 proc. do 1532 sztuk. To już drugi miesiąc tego roku ze spadkiem w tej grupie pojazdów. W dodatku wysokie spadki odnotowano we wszystkich segmentach: rejestracje nowych samochodów ciężarowych zmniejszyły się o 32,4 proc. r/r, przy czym w grupie ciągników siodłowych spadek był jeszcze głębszy i sięgnął 38,1 proc. Rejestracje autobusów zmalały o 27,2 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Na drogach więcej starych aut

W niedługiej perspektywie rynek nowych aut może się mocno rozhuśtać. Głównie przez znaczące podwyżki, jakich można się spodziewać z początkiem przyszłego roku. Powodem będzie wprowadzenie od stycznia 2020 r. nowych, wyśrubowanych limitów maksymalnej emisji CO2 wynoszących 95 g na przejechany kilometr. Obejmą zdecydowaną większość samochodów sprzedawanych na rynkach UE. Dla obniżenia średniej emisji producenci będą musieli znacząco zwiększyć sprzedaż aut bateryjnych, a w silnikach spalinowych wprowadzić kosztowne zmiany technologiczne. Według przedstawicieli branży motoryzacyjnej, te koszty będą musiały być przerzucane na klientów. Ocenia się, że w Polsce spowoduje to wzrost cen na znaczącą część modeli o kilka-kilkanaście tys. złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skoda Scala ma szansę mocno namieszać na rynku kompaktów

Škoda nadal liderem polskiego rynku

34 672 zarejestrowane samochody to wynik, z jakim Škoda zamyka I półrocze 2019 roku, zachowując ...

Kto będzie nowym szefem Renault? Lista trzech kandydatów

Pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Renaulta Clotilde Delbos, zgłosiła się do objęcia tego stanowiska na ...

Guillaume Cartier, wiceprezes Mitsubishi Motors: Wjeżdżamy na nowe terytorium

Zrobimy wszystko, żeby utrzymać wizerunek marki „muskularnej”, producenta rozwiniętych technologicznie SUV-ów – mówi Guillaume ...

Peugeot Boxer - tej wielkości dostawczak będzie produkowany w Gliwicach. Czy będzie to nowy model, czy następca Boxera lub Citroena Jumpera, nie wiadomo

Nawet miliard złotych na nowe auto z Gliwic

Polska motoryzacja może zyskać nową specjalizację: produkcję samochodów dostawczych. Pomoże nam decyzja PSA, że ...

Nr 1 w Europie. VW Golf VII dystansuje konkurencję

To już ostatni zryw Golfa VII. Krótko przed premierą swojego następcy kompakt z Wolfsburga ...

Refinansowanie leasingów w branży transportowej

ARP Leasing oraz PKO Leasing zawarły porozumienie na rzecz branży transportowej. Ma to pomóc ...