Autostrada D1 pod Brnem
Autostrada D1 pod Brnem
fot. RSD

Polskie problemy z budową nowych dróg to naprawdę drobiazg przy tym, co dzieje się w Czechach. Bo u nas – choć z problemami – powstają kolejne odcinki szybkich tras. A nasi południowi sąsiedzi w ubiegłym roku oddali do użytku…. 4 km nowej autostrady, a inwestycje niemiłosiernie się wloką.

W związku z końcem 2019 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, najchętniej czytane i budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach „Rzeczpospolitej” i na rp.pl. Ten tekst opublikowaliśmy w sierpniu 2019 r.

Zły stan dróg w Czechach przynosi gospodarce straty rzędu kilku miliardów koron rocznie, ma bezpośredni wpływ na PKB i bezrobocie. Co więcej, Republika Czeska pozostaje w tyle za średnią UE i Grupą Wyszechradzką pod względem inwestycji w sieć drogową – wynika z analizy, jaką niedawno opublikował Raiffeisenbank. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne, Republika Czeska zależy od jakości sieci transportowej i jej połączenia z krajami sąsiadującymi. Mimo to kraj ten – odnosząc go do krajów porównywalnych ekonomicznie – zainwestował w rozwój dróg o 120 miliardów koron mniej – piszą eksperci Reiffeisena. W tym czasie wskaźnik jakości dróg w siedmiostopniowej skali w kraju przesunął się z 3,6 do 4,0. Tymczasem w Polsce wzrósł on z 2,6 na 4,1. Według modelu Raiffeisenbank poprawa o jeden punkt w indeksie prowadzi do wzrostu PKB na mieszkańca o 5,7 punktu procentowego.

Fragment autostrady D8, Via Europea, prowadzącej z Pragi do granicy z Niemcami. Trasa liczy 94 km / fot. Ředitelství silnic a dálnic

Analiza koncentrowała się również na skutkach ekonomicznych modernizacji autostrady D1. Według szacunków czeskiego odpowiednika naszej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych  i Autostrad (Ředitelství silnic a dálnic), podróż samochodem między Brnem a Pragą drogą D1 powinna zająć godzinę i 45 minut. Jednak z powodu przeciągającej się modernizacji podróż trwa około pół godziny dłużej. Według banku, kierowcy marnują w ten sposób do 1,1 miliarda koron rocznie.

CZYTAJ TAKŻE: 200 mld zł poszło już na polskie drogi

Według ekspertów banku ukończenie sieci autostrad ma wpływ na poziom ekonomiczny poszczególnych regionów. Po połączeniu Ostrawy z siecią szybkich dróg bezrobocie w całym regionie zaczęło stopniowo spadać, a jego rozwój ostatecznie zbliżył się do średniej krajowej. Z drugiej strony region Czech Południowych, który nie jest jeszcze połączony autostradą ze stolicą, odnotował spadek rozwoju. Bezpośredni wpływ jakości sieci drogowej na sytuację ekonomiczną regionów można zaobserwować także w Polsce.

Najważniejsza czeska autostrada D1, łącząca Pragę przez Brno z Ostravą i polską trasą A1  ma docelowo liczyć 376,5 km. Brakujące odcinki mają według planów powstać do 2021 r. / fot. Ředitelství silnic a dálnic

W Czechach do ukończenia podstawowej sieci autostrad brakuje około 800 km szybkich tras. Zgodnie z pierwotnymi planami inwestycje te miały być gotowe do 2030 r., przy czym do końca 2021 r. kierowcy mieli jeździć po ok. 210 km nowych dróg. Jednak plan ukończenia sieci autostrad w tym terminie jest mało prawdopodobny. W ubiegłym roku w Czechach otwarto… 4 km autostrad, w tym roku – zgodnie z planami Ministerstwa Transportu – można się spodziewać kolejnych 26 kilometrów. W drugiej połowie roku RSD ma ogłosić kilka przetargów, wartych łącznie ok. 10 mld koron. Obejmą one m.in. ostatnie dwa odcinki modernizowanej autostrady D1 między Pragą a Brnem oraz przebudowę trasy D48 na odcinku Bělotín – Rybí.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe znaki na szybkich drogach

Obecnie sieć autostrad w Czechach liczy 1244 km, w trakcie budowy jest nieco ponad 70 km. Nie zawsze jednak są to „pełnowymiarowe” autostrady – 1 stycznia 2016 zlikwidowano bowiem w czeskich przepisach pojęcie drogi ekspresowej, a pojawił się termin „droga dla pojazdów samochodowych”. Dotychczasowe ekspresówki zostały przydzielone do jednej z tych dwóch klas, przy czym zdecydowanej większości nadano status autostrady. Docelowa sieć ma liczyć 2138 km.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wolno przez Islandię

Na Islandii obowiązuje dodatkowe ograniczenie prędkości, obejmujące drogi szutrowe. Ale co się dziwić, skoro ...

Musk na podium najbogatszych ludzi świata

Majątek Elona Muska szacowany jest obecnie na 115 mld USD. Tym samym, założyciel Tesli ...

Zdjęcie tygodnia: Aukcja kolekcji aut syna dyktatora Gwinei

Dom aukcyjny Bonhams wystawił na aukcji w Genewie przechwycone luksusowe samochody syna pochodzącego z ...

W salonach duże redukcje zatrudnienia i głębokie cięcia płac

Branża motoryzacyjna okazuje się jedną z najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa branż polskiej gospodarki. Restrykcje ...

Nowa generacja samochodów Volvo już w 2022 roku

Volvo zaplanowało drugą generację swoich modeli, opartych na płycie podłogowej SPA2 na rok 2022. ...

Ceny | Lexus UX: W przedsprzedaży znacznie taniej

Lexus ma nowego, małego SUV-a. Model UX będzie konkurował z Jaguarem E-Pace, Volvo XC40 ...