Fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

Wiadomo już, co japońscy prokuratorzy zarzucają aresztowanemu ponownie w piątek, po kilku godzinach na wolności, byłemu szefowi Nissana Carlosowi Ghosnowi. Całe zamieszanie wokół menedżera, który wciąż pełni funkcję szefa Renaulta, budzi coraz większe wątpliwości.

Carlos Ghosn, aresztowany 19 listopada z zarzutami ukrywania dochodów oraz wykorzystywania aktywów Nissana dla osiągnięcia osobistych korzyści, tym razem jest oskarżany o przerzucenie na firmę w 2008 roku strat w wysokości 16,6 mln dol. z osobistych inwestycji w instrumenty pochodne. Takie informacje pojawiły się już w piątek, teraz znamy nieco więcej szczegółów. Według prokuratury z tego powodu Nissan miał stracić 14,7 mln w latach 2009 – 2012 i kolejne prawie 2 mln w następnych latach. Zdaniem prokuratorów Ghosn sięgnął po te pieniądze, aby wyjść obronną ręką z nieudanych inwestycji podczas globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-2009.

Carlos Ghosn / fot. AFP

Motonari Otsuru, były prokurator, a dzisiaj obrońca prezesa Renaulta i człowieka, który wymyślił najpotężniejszy sojusz motoryzacyjny na świecie Renault Nissan Mitsubishi, w pisemnym oświadczeniu poinformował, że kwota 14,7 mln dolarów nie była związana z osobistymi stratami Ghosna, tylko wynagrodzeniem dla osoby wykonującej pracę dla Nissana.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Renaulta ponownie aresztowany

Cała sprawa coraz bardziej zaczyna wyglądać na japońską zemstę na dążącym do ściślejszej współpracy Renaulta, Nissana i Mitsubishi twórcy tego sojuszu. Szefowie Nissana chcą się pozbyć Ghosna, co ułatwiłoby im uzyskanie większej niezależności dla firmy. Jeśli sąd nie zdecyduje się na przedłużenie kolejnego aresztu, Carlos Ghosn wyjdzie na wolność w Sylwestra.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Top 5 najlepiej sprzedawanych SUV-ów na świecie

Suv-y to już coś więcej niż chwilowa moda. To światowy trend motoryzacji. Nie masz ...

Włamali się do aplikacji, zniknęła setka Mercedesów i smartów

W Chicago złodzieje zhakowali aplikację mobilną carsharingowej firmy car2go należącej do Daimlera. Część ze ...

Wyrok Trybunału, który może zatrzymać TIR-y w Polsce

Wyrok TSUE, który ma być ogłoszony w czwartek, może zamknąć większość polskich dróg dla ...

Fabryka BMW w Spartanburgu w Południowej Karolinie

Ceny aut mogą pójść ostro w górę

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Claude Juncker leci do Waszyngtonu z ofertą ostatniej szansy. Chce ...

Z linii produkcyjnej zakładów Fiat Chrysler Automobiles w Tychach 10 maja 2018 roku zjechał 2-milionowy samochód z rodziny Fiata 500

Części do produkcji aut eksportowym przebojem

W ciągu dwóch lat branża pozostanie najbardziej perspektywicznym segmentem eksportu. Ale samochodów wysyłamy za ...

6 milionów Suzuki Swift

Jeszcze dwa lata temu Suzuki poinformowało o wyprodukowaniu 5 milionów Suzuki Swift. Teraz ogłosiło, ...