Carlos Ghosn, były już prezes Nissana i (nadal) szef francuskiego Renaulta miał w piątek 21 grudnia wyjść z aresztu w Tokio. I wyszedł. Pojechał nawet do swojego tokijskiego mieszkania. Ale na tym się skończyło. Został ponownie aresztowany i teraz na wolności może znaleźć się dopiero po 10 dniach, czyli w Sylwestra.

Tym razem Ghosnowi zarzuca się spowodowanie finansowych szkód w Nissanie z powodu nietrafionych prywatnych inwestycji i przeniesieniem strat do ksiąg firmy, co miało zaowocować ubytkiem ponad 16 mln dol. w kasie Nissana. Jeśli rzeczywiście zostanie mu udowodnione, że tak zrobił Ghosnowi grozi za to przestępstwo 10 lat więzienia.

Carlos Ghosn ponownie został aresztowany.

Carlos Ghosn wszystkiemu zaprzecza, a cała sprawa staje się coraz mniej jasna. W każdym razie, jak informowała japońska stacja telewizyjna Asahi, mieszkanie Ghosna w Tokio, do którego pojechał po wyjściu z aresztu i gdzie został ponownie aresztowany, zostało przeszukane, bo śledczy mieli nadzieję znaleźć tam jakieś nowe dokumenty potwierdzające winę podejrzanego. O nowych zarzutach Asahi informowała już w mijającym tygodniu, ale prawnicy Ghosna zapewniali, że przenoszenie prywatnych strat do ksiąg firmowych absolutnie nie miała miejsca. Szefem obrońców Ghosna jest Motonaru Otsuru, były pracownik prokuratury wyspecjalizowany w ujawnianiu przestępstw gospodarczych.

Motonaru Otsuru prawnik Ghosna

Informacja o ponownym aresztowaniu była kompletnym zaskoczeniem dla mediów czekających w Tokio na konferencję Carlosa Ghosna, wciąż jednej z najpotężniejszych osobistości światowej motoryzacji. Teraz komentarzy odmawiają również jego prawnicy, zaskoczeni takim rozwojem wydarzeń. Z kolei japońska prokuratura uważa, że nowe zarzuty przeciwko niemu są bardzo poważne, zwłaszcza w tym kraju.

Carlos Ghosn

Carlos Ghosn został aresztowany 19 listopada na tokijskim lotnisku Haneda i oskarżony o ukrywanie swoich dochodów. Razem z nim za kratkami znalazł się dyrektor Nissana, Greg Kelly, który miał mu pomagać w malwersacjach podatkowych. Ghosnowi zarzucano również, że traktował pieniądze firmy, jak swoje własne i między innymi jego rodzina korzystała bezprawnie z rezydencji Nissana, a jego siostra pobierała w koncernie nienależne wynagrodzenie.

Dyrektor Nissana, Greg Kelly również został oskarżony.

ZOBACZ TAKŻE: Carlos Ghosn: Wzlot i upadek chciwego moto-guru

Potem jednak na jaw zaczęły wychodzić informacje o wewnętrznym konflikcie w Nissanie, zwłaszcza napięciach między samym Ghosnem, który był szefem rady nadzorczej koncernu, a prezesem Hiroto Saikawą. Ich podłożem miało być dążenie Saikawy do odzyskania niezależności Nissana, podczas gdy Ghosn dążył do pełnej integracji Renaulta i Nissana, znacznie bogatszego od francuskiej spółki. Ujawniono też fakt, że Ghosn zamierzał się jak najszybciej , nawet jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2018 pozbyć się Saikawy, więc być może ten ostatni, w obronie własnej, zdecydował się na pokerową zagrywkę.

Prezes Hiroto Saikawa.

W samej Japonii cała sprawa oceniana jest jako mocno niejasna, zwłaszcza z powodu coraz to nowych pojawiających się oskarżeń i braku klarownych informacji ze strony prokuratury. Pojawiły się też komentarze, że Carlos Ghosn, który nigdzie nie zamierzał uciekać, przetrzymywany jest w areszcie już dłużej, niż gdyby np. był podejrzany o terroryzm.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW iX3: Jeden z dwunastu

Do 2025 BMW wprowadzi na rynek dwanaście w pełni elektrycznych modeli. Jednym z nich ...

Bugatti Chiron: Nr 100 opuścił fabrykę

Chiron zadebiutował na salonie w Genewie w 2016 roku jako następca modelu Veyron. Ma ...

Koncepcyjny model BMW Inside Future wyposażony w technologie firmy Mobileye prezentowany na targach CES w Las Vegas w 2017 r.

Izraelczycy liderem technologii autonomicznych

Izraelska firma Mobileye, należąca do amerykańskiego Intela, podpisała z jednym z europejskich koncernów samochodowych ...

Porsche wycofuje się z silników diesla

Porsche, jako pierwsza niemiecka firma motoryzacyjna wycofuje się z silników diesla. Marka skoncentruje się ...

Koenigsegg Jesko Cherry Red Edition: Możesz sobie pooglądać

Koenigsegg modelem Jesko chce ustanowić nowy rekord prędkości dla samochodów produkowanych seryjnie – ponad ...

Polscy kierowcy jeżdżą za szybko. Pobili kolejny niechlubny rekord

Polscy kierowcy pobili kolejny niechlubny rekord. Najwięcej przekroczeń dozwolonej prędkości na terenie Unii Europejskiej ...