Unijna dyrektywa wymusiła nowe oznaczenia na dystrybutorach na stacjach paliw. Dzięki temu ma być mniej pomyłek przy tankowaniu.

Nowe oznaczenie dla benzyny ma kształt kółka i zawartą w nim literę „E”, skrót od etanolu. Dodatkowe cyfry oznaczają komponenty zawarte w benzynie. Olej napędowy oznaczony jest kwadratem i literą „B” od biodiesel. Skrót XLT, który również może pojawić się kwadracie oznacza parafinowy olej napędowy. Jest on wytwarzany z surowców odnawialnych lub kopalnych. Romb to paliwa gazowe. Czyli wodór (H2), gaz ziemny (CNG), gaz płynny (LPG).

Nowe oznaczenia pojawią się nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej jak i Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Szwajcarii, Serbii i Turcji. Nowa unijna dyrektywa DAFI wprowadza obowiązkowe oznakowanie dystrybutorów i pojazdów tak, żeby było jasne jakie paliwo jest w użyciu.

ZOBACZ TAKŻE: Tesla: Produkcja Modelu 3 w namiocie

Z wprowadzeniem zmian nie czeka Orlen, który już od kwietnia 2018 roku dostosowuje dystrybutory do nowych oznaczeń, a zakończyć akcję chce w lipcu. Póki co nowe oznaczenia będą widoczne obok dotychczasowych. Również Lotos I BP przygotowują się do zmian oznaczeń. Ostateczny termin wyznaczony jest na 13 października.

Kółko, kwadrat i romb – nowe oznaczenia paliw.

Również w samochodach zmienią się oznaczenia. Na korkach lub klapkach paliwa pojawią się one po 12 października 2018 roku. Nowe etykiety mają być pomocne w zweryfikowaniu przez klientów czy tankują dobre paliwo. Oznaczenie na dystrybutorze musi być identyczne z tym na klapce wlewu samochodu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW będzie testować w Chinach autonomiczne auta

Dla wielu niemieckich firm motoryzacyjnych Chiny są największym rynkiem. Dotyczy to chociażby Volkswagena czy ...

Volkswagen całkowicie wycofuje się z aktywności w motorsporcie

Volkswagen całkowicie rezygnuje z udziału w motorsporcie. Odnosząca rajdowo, wyścigowe sukcesy firma z Wolfsburga ...

Mazda MX-5 RF: Stworzona, by cieszyć

Retactable Fastback. Nowa wersja legendarnego roadstera Mazdy, MX-5 RF to pierwszy model z twardym, ...

Romet podbija Europę Zachodnią

Rodzimy producent rowerów wyprodukował około 400 tys. jednośladów. Na eksport, głównie na rynki Europy ...

Niemcy chcą podwoić dopłaty przy zakupie aut elektrycznych

Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer (CSU) chce zwiększyć sprzedaż samochodów elektrycznych. Dla zachęty premia ...

Nowy silnik diesla Skyactiv-D 1.8, spełniający przyszłoroczną normę, pojawi się w nowej Maździe CX-3, dostępnej w salonach od sierpnia

Euro 6D-Temp: coraz niższa emisja

Kolejna marka zapowiada wprowadzenie silników spełniających przyszłoroczne normy emisji spalin Euro 6D-Temp. Pierwsze auta ...