Elektryczne auto z Chorwacji pobiło 23 rekordy świata

Rimac Nevera jest najbardziej dynamicznym samochodem świata. Chorwacki elektryk pobił rekord świata w kategorii przyspieszenia i hamowania 0-400-0 km/h. Tego samego dnia ustanowił też 22 inne rekordy.

Publikacja: 24.05.2023 09:53

Elektryczne auto z Chorwacji pobiło 23 rekordy świata

Foto: mat. prasowe

Test 0-400-0 km/h jest wymownym sprawdzianem przyspieszenia, aerodynamiki, prędkości maksymalnej i hamulców hipersamochodów. Rimac Nevera zaliczając tę próbę w czasie 29.93 s został królem hipersamochodów. Nevera pobiła poprzedni rekord należący do hybrydowego Koenigsegga Regery o ponad sekundę. Na torze testowym Papenburg w Niemczech Nevera ustanowiła w sumie 23 niezależnie zweryfikowane rekordy prędkości. Tym samym pobiła rekord w liczbie rekordów ustanowionych w jeden dzień. Nevera przyspieszając od 0 do 100 mil na godzinę w 1,74 s pobiła też swoje oficjalnie podawane dane (1,85 s). Wszystkie rekordy zostały ustanowione na dopuszczonych do ruchu drogowego oponach Michelin Cup 2 R.

Czytaj więcej

Bugatti wysprzedało produkcję Chirona. Nowy model powstanie z chorwacką pomocą

mat. prasowe

- Dorastając, zawsze patrzyłem na samochody, które tworzyły historię, podnosząc poprzeczkę osiągów i podziwiałem rewolucyjną technologię, jaką wprowadziły na drogi. To właśnie napędza mnie od pierwszego dnia. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że samochód, który stworzyliśmy, może rozpędzić się do 400 km/h i wyhamować do 0 km/h w czasie krótszym niż trwa przyspieszenie McLarena F1 do 350 km/h - podkreśla Mate Rimac, założyciel i dyrektor generalny Rimac Automobili.

mat. prasowe

- Kiedy przystąpiliśmy do projektowania Nevery, nasze cele dotyczące wydajności były niezwykle ambitne, a teraz udało nam się je wszystkie przekroczyć. Najbardziej dumny jestem jednak z tego, że nie jest to samochód zaprojektowany wyłącznie do jazdy na wprost. Nevera może przejechać ponad 480 km na jednym ładowaniu, tankując energię od 0 do 80% w mniej niż 20 minut i utrzymując zaangażowanie najbardziej wymagających kierowców na świecie – komentuje Mate Rimac. Kluczem do dynamiki Nevery jest zaawansowany system akumulatorów, układ napędowy i oprogramowanie - wszystko opracowane wewnętrznie w Grupie Rimac. Rimac Nevera jest limitowany do 150 egzemplarzy i powstaje w fabryce na obrzeżach Zagrzebia.

mat. prasowe

Czytaj więcej

Top10 najmocniejszych samochodów elektrycznych na świecie
Po Drodze
Wyjątkowa aukcja. Pięć egzemplarzy Ferrari Testarossa z jednej kolekcji
Po Drodze
Z tymi modelami musimy się pożegnać. Mercedes kończy z coupe i kabrioletem
Po Drodze
Mercedes klasy S: „Das beste Auto der Welt”
Po Drodze
Nowa chińska marka motoryzacyjna pojawi się na polskim rynku
Po Drodze
Na koronację Karol III pojedzie specjalnym powozem. Ma 260 lat i waży 4 tony