Toyota w 2021 roku wprowadzi na rynek nowy, w pełni elektryczny model SUV. Projekt kryjący się póki co pod nazwą BZ3 zapoczątkuje linię produktów składającą się z pięciu samochodów elektrycznych.

Toyota zarejestrowała kilka nowych nazw w amerykańskich i europejskich urzędach patentowych takich jak: „Toyota BZ”, „Toyota BZ1” „Toyota BZ1X”, „Toyota BZ2” i Toyota BZ2X ”,„ Toyota BZ3 ”,„ Toyota BZ3X ”, Toyota BZ4”, Toyota BZ4X i „Toyota BZ5” oraz „Toyota BZ5X”. Zarejestrowano również „Toyota BZ4X Concept”. Modele „X” to przypuszczalnie wersje z napędem na wszystkie koła. Skrót BZ pasuje do strategii elektrycznej Toyoty „Beyond Zero”. Japończycy chcą do 2025 roku wprowadzić na rynek dziesięć modeli elektrycznych, z czego sześć na ogólno światowym rynku.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza jazda | Toyota GR Yaris: Frajda absolutna

W pełni elektryczna Toyota BZ-3.

We współpracy z Subaru, Toyota zbudowała nową platformę e-TNGA dla samochodów elektrycznych oraz modułową architekturę elektryczną, która umożliwia napęd na przednie, tylne i wszystkie koła. W związku z tym silniki elektryczne mogą być instalowane na obu osiach lub tylko na jednej z dwóch. Poza BZ3 jako elektryczną odnogę dla RAV4, Toyota chce do 2025 roku wprowadzić również crossovera, model kompaktowy, sedana, vana i dużego SUV-a.

Toyota BZ3 pojawia się na zdjęciach urzędu patentowego w dość radykalnej stylistyce. Przód jest kanciasty, reflektory są bardzo wąskie maska krótka, a przednia szyba duża i ustawiona pod sporym kątem. Auto ma być napędzane silnikiem elektrycznym o mocy od 120 do 150 kW. Wersja z napędem na wszystkie koła ma posiadać dwa silniki o łącznej mocy 160 kW. Platforma e-TNGA umożliwia zabudowanie baterii litowo-jonowych o pojemności 75 kWh. Maksymalny zasięg ma wynieść 500 km.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota zmodernizowała swoją największą limuzynę

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nadciągające kłopoty na branżę transportową

W ciągu dekady branża transportowa istotnie się zmieni. Transformację wymuszą m.in. zmiany w prawie, ...

Usain Bolt zajmie się produkcją elektrycznych pojazdów

Podczas konferencji w Paryżu rekordzista świata w sprincie Usain Bolt przedstawił swoją koncepcję samochodu ...

Suzuki zaprezentowało trzecią generację Hayabusy

Długo wyczekiwana, trzecia generacja Hayabusy właśnie zadebiutowała. Po raz pierwszy w historii motocykl Suzuki ...

5200 zł kary za brak ważnego OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy właściciel samochodu musi zachować jego ciągłość. W innym ...

Volvo XC 60 D5 R-Design: Godny następca

XC 60 to kolejny flagowiec Volvo z odświeżanej gamy modelowej marki, a jednocześnie jedna ...

Prąd wciąż nie kusi kierowców

Już nie tylko bogate kraje UE, ale nawet mniejsze od polskiego motoryzacyjne rynki Europy ...