Bentley zamyka kolejny rozdział. Najpierw po ciuchu zrezygnowano z oferowania w Europie z silników 12-cylindrowych, a teraz znika flagowy okręt Bentley Mulsanne, a z nim trwały element arystokracji marki.

Monarchia już nie są tym, czym były kiedyś. Wystarczy spojrzeć na Harriego i Meghan, którzy pożegnali się z arystokratycznym światem. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia. Arystokracja motoryzacyjna również się zmienia. Bentley nie tylko zrezygnował z oferowania w Europie silników 12 cylindrowych, ale teraz zaprzestał produkcji swojego topowej limuzyny Mulsanne.

CZYTAJ TAKŻE: Wywiad | Piotr Jędrach, CEO Bentley Warszawa: Świat się zmienia, a Bentley razem z nim

Bentley Mulsanne.

Korzenie tego modelu sięgają 2005 roku, kiedy rozpoczęto prace nad następcą Arnage. Mulsanne zachwyca swoim wyglądem i przepychem. Auto rozciąga się na długości 5,57 metra, a jeśli do kwoty 1,5 mln złotych dopłacisz kolejne 300 tys. złotych otrzymasz dłuższą o kolejne 25 cm wersję Extended Wheelbase. Wnętrze można porównać do ekskluzywnego salonu podróżnego, który spokojnie konkuruje z każdym prywatnym odrzutowcem.

Ta limuzyna w odróżnieniu do pozostałych modeli Bentleya nigdy nie była oferowana z 12-cylindrowym silnikiem. Pod maską pracuje 6,75 litrowy silnik V8, który jest uważany za najbardziej tradycyjny ośmiocylindrowy silnik na świecie produkowany bez większych zmian od 1959 roku. Limuzyna waży 2,7 tony. Nawet 512 KM mają co tu robić. Na szczęście już na niskich obrotach do dyspozycji jest 1020 Nm momentu obrotowego i nawet tak ogromny samochód staje się lekki jak piórko.

Co ciekawe mamy tu bardzo ograniczoną liczbę nowoczesnych asystentów jazdy. Ale tak jest ze szlachtą – rzadko są naprawdę otwarci na innowacje. Znika majestatyczne auto i jedyny konkurent Rolls-Royce’a Phantom. Wyprodukowano około 9000 egzemplarzy Mulsanne. W Polsce sprzedanych zostało kilkanaście.

CZYTAJ TAKŻE: Test | Bentley Continental GT: Doskonałość swojego gatunku

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW wzywa do serwisów na Wyspach

BMW ogłosiła w Wielkiej Brytanii akcję przywoławczą obejmującą 312 tys. samochodów. Okazało się, że ...

Wyprzedaż rocznika 2018 rozpoczęta. Volkswagen z dużymi obniżkami na Passata

Wyprzedaż rocznikowa rozpoczęta. Jako jeden z pierwszych melduje się Volkswagen z rabatami na roczniki ...

Mercedes Klasy S – limuzyna stworzona na nowo

Nie można wymyślić koła na nowo. Nie można wymyślić samochodu inaczej. A jednak. Inżynierowie ...

Kontrola przebiegu, radiowóz na zakazie i inne nowości w przepisach

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 07 listopada wchodzi w życie rozporządzenie, które ...

Nissan Qashqai: Nowe serce na nowe czasy

To nie lifting, ale zmiana jest poważna – Nissan przewraca do góry nogami ofertę ...

BMW M4 Competition: Gdy M to za mało

Dobra wiadomość dla tych, którym nigdy nie dość zabawy. Teraz symbol M4 na tylnej ...