Technologia paneli słonecznych zamontowanych na samochodzie może przenieść auta elektryczne na wyższy poziom ekologii. Przegląd firm, które w najbliższym czasie chcą zrealizować ten pomysł.

Sam pomysł jest znakomity. Dzięki panelom fotowoltaicznym, które są zamontowane na karoserii samochodu elektryki mogą być użytkowane niezależne od infrastruktury ładowania. Do tego jeździmy w pełni ekologicznie i za darmo. Pierwsze samochody elektryczne z zabudowanymi panelami słonecznymi mają pojawić się na rynku już w 2021 r. Ich znaczną wadą póki co jest bardzo ograniczony zasięg.

Sono Sion.

Kilka lat temu start-up Sono Motors ogłosił, że uruchomi produkcję elektrycznego vana o nazwie Sion, którego karoseria pokryta jest panelami słonecznymi. I to właśnie mająca siedzibę w Monachium Sono Motors jest najbliżej wprowadzenia takiego auta na rynek. Według ostatnich doniesień ma się to wydarzyć już w 2021 r. Panele fotowoltaiczne mają moc 1,2 kW i wytwarzają energię elektryczną umożliwiającą przejechanie 34 km w słoneczne letnie dni, a w pochmurne prądu wystarczy na raptem dystans trzech kilometrów. W przeciwieństwie do prototypu, samochód produkcyjny, który ma kosztować 25 500 euro może być ładowany przez ogniwa słoneczne również podczas jazdy. Jeśli wytwarzana z paneli energia elektryczna nie wystarczy pobierana będzie z akumulatorów, które mają zapewnić zasięg 250 km i mogą być ładowane również z gniazdka.

Fisker Ocean.

Fisker to kolejna firma, która chce wprowadzić samochód wyposażony w panele słoneczne. Elektryczny suv o nazwie Ocean ma pojawić się na rynku w 2022 roku. Jego panele słoneczne zabudowane na dachu przy założeniu, że mamy większość słonecznych dni mają przez rok wytwarzać energię elektryczną, która ma wystarczyć do przejechania 1600 km. Czyli wystarczy w idealnym układzie na jakieś cztery kilometry dziennie. Jeśli potrzebujemy większy zasięg to mamy na pokładzie baterię o pojemności 80 kWh, którą możemy ładować na stacji szybkiego ładowania gdzie, według Fiskera w 30 minut zatankujemy energii na 300 km. Maksymalny zasięg powinien wynieść około 480 km. Prawdopodobna cena to około 37 000 euro.

CZYTAJ TAKŻE: Lightyear One: Auto ładowane energią słoneczną

Tesla Cybertruck.

Również Tesla ogłosiła, że będzie w przyszłości opcjonalnie oferować panel słoneczny zabudowany na dachu swojego pick-upa Cybertruck, którego uruchomienie produkcji planowane jest na 2021 rok. Dzięki modułowi fotowoltaicznemu podstawowa wersja Cybertrucka, która wyposażona będzie w akumulatory umożliwiający przejechanie zasięgu 480 km, ma dziennie generować energię elektryczną wystarczającą na około 25 km. Jako kolejną opcję Tesla chce zaoferować dodatkowy panel, który będzie można ustawić obok pojazdu i w połączeniu z panelem zabudowanym na dachu powinny wytwarzać dziennie energię elektryczną wystarczającą na przejechanie 65 do 95 km.

Lightyear One.

Za to firma Lightyear mająca siedzibę w Niderlandach uważa, że ​​samochodem wyposażonym w panele fotowoltaiczne będzie można pewnego dnia pojechać w długą trasę. Start-up, założony przez studentów z Uniwersytetu w Eindhoven, opracował opływowego sedana o nazwie One z zewnętrzną powłoką paneli słonecznych ułożonych na około 5 metrach kwadratowych. Ten system ma wytwarzać w słoneczne dni przez godzinę energię elektryczną pozwalającą przejechać 12 km. Lightyear obiecuje, że przez rok system paneli będzie w stanie wyprodukować energię pozwalającą pokonanie 20 000 km. Niestety taka technologia będzie miała wysoką cenę. Limuzyna ma kosztować około 150 000 euro.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie popyt na auta elektryczne i hybrydy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Raport niezawodności GTU | Samochody miejskie: Znakomity wynik Audi A1

Niemiecki instytut rzeczoznawców GTU – świadczącej podobne usługi jak Dekra czy TUV, przedstawił najnowszy ...

Toyota: nadciąga alkoholowa hybryda

Jakkolwiek to brzmi, jest prawdą. Toyota ogłosiła właśnie, że już w przyszłym roku w ...

Suzuki przekazuje samochody dla personelu medycznego

W ramach akcji „Suzuki dla lekarzy” do Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie trafiła flota miejskich ...

Polski rynek motocykli zaczął mocno hamować

Najbardziej spadł popyt na tanie maszyny ze słabymi silnikami. Za to rośnie sprzedaż luksusowych ...

Będzie więcej stacji paliw na nowych drogach

GDDKiA przyspiesza budowę miejsc obsługi podróżnych. W I kwartale 2020 r. będzie 12 nowych ...

Kolejny problem Tesli. Katastrofalna jakość Modelu Y

Tesla ma coraz więcej problemów z utrzymaniem jakości Modelu Y. Klienci skarżą się na ...