Luksusowa, amerykańska marka Cadillac ogłosiła nazwę swojego pierwszego, produkowanego seryjnie elektrycznego modelu. To SUV – Cadillac Lyriq.

Elektryfikacja nie ominie Cadillaca. Nowy model zadebiutuje 02 kwietnia w Los Angeles (o ile koronawirus nie pokrzyżuje planów), a rok później zjedzie z linii montażowej w Ameryce Północnej i Chinach. Lyriq opiera się na nowej platformie BEV3 grupy GM i produkowany będzie w przekształconej do produkcji samochodów elektrycznych linii montażowej w fabryce GM w Hamtramck koło Detroit. GM montować tam będzie również autonomiczny model Origin Cruise i elektrycznego GMC Hummer EV.

CZYTAJ TAKŻE: Cadillac CT5: Porządki w luksusowej marce General Motors

Nowa platforma umożliwia instalację modułów akumulatorowych o pojemności od 50 do 200 kWh. Dzięki akumulatorom „Ultium” przygotowanych we współpracy z LG Chem, General Motors może elastycznie montować zestawy baterii w zależności od kształtu karoserii. Daje to możliwość zabudowania w modelach z dużym prześwitem akumulatorów w układzie pionowym, a w niższych poziomo. Zasięg modelu Lyriq ma wynieść ponad 400 mil, czyli nieco powyżej 640 km. Akumulator Cadillaca może być ładowany za pomocą szybkiego złącza o mocy 200 kW. Cadillac Lyric napędzany będzie dwoma silnikami elektrycznymi – na przedniej osi o mocy 180 kW, a na tylnej o mocy 250 kW lub nawet 330 kW. To pozwoli osiągnąć przyspieszenie do 100 km/h w czasie nieco ponad trzech sekund. Innych technicznych parametrów amerykanie póki co nie podają.

Powstała w 1902 roku amerykańska firma Cadillac jeszcze nigdy nie miała w swojej oficjalnej ofercie elektrycznego modelu. W niedalekiej przyszłości zaplanowanych jest kolejnych dziesięć modeli napędzanych na prąd. Marka ma stać się w koncernie GM reprezentantem elektromobilności.

CZYTAJ TAKŻE: GM myśli o… elektrycznym Hummerze

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od kwietnia nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów

Od kwietnia wszystkie nowe samochody rejestrowane w Unii Europejskiej, więc również w Polsce muszą ...

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego: Musimy karać, ale wolimy edukować

O nowych fotoradarach, planowanym systemie poboru opłat drogowych i ochronie rynku transportowego mówi Robertowi ...

Bentley Bentayga Black Edition: Jeden z najlepszych

Jak pogodzić jazdę po pustyni w Utah i szpan na Rodeo Drive? Odpowiedzi nie ...

Chińczycy obniżają cło dla importowanych samochodów

Amerykanie chcą podnieść, a Chińczycy obniżą cła na importowane samochody. Branża się cieszy, bo ...

Dwa zupełnie nowe motocykle Harley Davidson

Nowe motocykle Harley-Davidson wagi średniej. Amerykanie pokazali pierwszy motocykl typu Adventure Touring i model ...

Mniej dróg, więcej korków

Inwestycje na drogach zwalniają. Ale dla poprawienia statystyki drogowcy do planów uruchamiania nowych tras ...