Luksusowa, amerykańska marka Cadillac ogłosiła nazwę swojego pierwszego, produkowanego seryjnie elektrycznego modelu. To SUV – Cadillac Lyriq.

Elektryfikacja nie ominie Cadillaca. Nowy model zadebiutuje 02 kwietnia w Los Angeles (o ile koronawirus nie pokrzyżuje planów), a rok później zjedzie z linii montażowej w Ameryce Północnej i Chinach. Lyriq opiera się na nowej platformie BEV3 grupy GM i produkowany będzie w przekształconej do produkcji samochodów elektrycznych linii montażowej w fabryce GM w Hamtramck koło Detroit. GM montować tam będzie również autonomiczny model Origin Cruise i elektrycznego GMC Hummer EV.

CZYTAJ TAKŻE: Cadillac CT5: Porządki w luksusowej marce General Motors

Nowa platforma umożliwia instalację modułów akumulatorowych o pojemności od 50 do 200 kWh. Dzięki akumulatorom „Ultium” przygotowanych we współpracy z LG Chem, General Motors może elastycznie montować zestawy baterii w zależności od kształtu karoserii. Daje to możliwość zabudowania w modelach z dużym prześwitem akumulatorów w układzie pionowym, a w niższych poziomo. Zasięg modelu Lyriq ma wynieść ponad 400 mil, czyli nieco powyżej 640 km. Akumulator Cadillaca może być ładowany za pomocą szybkiego złącza o mocy 200 kW. Cadillac Lyric napędzany będzie dwoma silnikami elektrycznymi – na przedniej osi o mocy 180 kW, a na tylnej o mocy 250 kW lub nawet 330 kW. To pozwoli osiągnąć przyspieszenie do 100 km/h w czasie nieco ponad trzech sekund. Innych technicznych parametrów amerykanie póki co nie podają.

Powstała w 1902 roku amerykańska firma Cadillac jeszcze nigdy nie miała w swojej oficjalnej ofercie elektrycznego modelu. W niedalekiej przyszłości zaplanowanych jest kolejnych dziesięć modeli napędzanych na prąd. Marka ma stać się w koncernie GM reprezentantem elektromobilności.

CZYTAJ TAKŻE: GM myśli o… elektrycznym Hummerze

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Autopilot – sztuczka marketingowa Tesli

Tesla podobno chce oferować nowe oprogramowanie do swojego kontrowersyjnego systemu autopilota. Byłoby to pierwsze ...

Będzie nowy projekt. Zero promila w całej Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej nie ma jedności jeśli chodzi o limit alkoholu we krwi w ...

Bentley przegrał proces. Nie może sprzedawać ubrań pod swoją marką

Po przegranym procesie Bentley nie może sprzedawać pod swoją marką ubrań. Musi również ograniczyć ...

Nowe cenniki GreenWay – ładowanie tańsze, ale…

GreenWay Polska, jeden z operatorów systemów ładowarek samochodów elektrycznych, właśnie obniża o 10 procent ...

Kolejne marki rezygnują z silników diesla

Volvo, Porsche, Toyota, a za niedługo koncern FCA. To tylko niektóre marki rezygnujące z ...

Ranking najbardziej wartościowych firm na świecie

Opublikowano raport najbardziej wartościowych firm na świecie. Sprawdzamy które koncerny motoryzacyjne załapały się do ...