Toyota zaprezentowała zupełnie nowego Yarisa. Pierwszy raz zastosowano architekturę TNGA w miejskim samochodzie.

To dla Toyoty pierwszy samochód segmentu B, który został zaprojektowany w technologii Toyota New Global Architecture (TNGA). Jego konstrukcja opiera się na nowej platformie GA-B, a źródłem napędu jest zastosowany po raz pierwszy układ hybrydowy 4. generacji z 3-cylindrowym silnikiem, również opracowany w technologii TNGA. Nowy Yaris ma posiadać udoskonalone systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego. Zmienił się zupełnie wygląd z mniej na bardziej kontrowersyjny. W przypadku nowego Yarisa nie udało się Toyocie przenieść dobrej stylistycznej passy rozpoczętej przez Corollę. Nowy Yaris ma krótsze o 5 mm nadwozie, a większy o 50 mm rozstaw osi. Platforma GA-B pozwoliła na obniżenie wysokości samochodu o 40 mm i poszerzenie auta o 50 mm.

Toyota zapewnia, że we wnętrzu pojawiły się nowe materiały, takie jak innowacyjna odmiana filcu na panelach drzwi i miękkie tworzywo na desce rozdzielczej. Interfejs użytkownika obejmuje trzy wzajemnie wspierające się wyświetlacze: ekran dotykowy Toyota Touch na konsoli centralnej, wyświetlacz Multi-Information Display między zegarami oraz 10-calowy, kolorowy wyświetlacz projekcyjnym na przedniej szybie Head-up display. Nowy Yaris może być wyposażony także w bezprzewodową ładowarkę indukcyjną czy podgrzewaną kierownicę.

Yaris Hybrid to pierwszy samochód z pełnym napędem hybrydowym w segmencie B, który miał premierę w 2012 roku. Od tego czasu znalazł 500 000 nabywców w Europie. Nowy silnik 1.5 Dynamic Force to 3-cylindrowa jednostka benzynowa ze zmiennymi fazami rozrządu, która ma mieć o 20 procent niższe zużycia paliwa i emisję CO2. Na wybranych rynkach nowy Yaris będzie dostępny także z 3-cylindrowymi silnikami benzynowymi o pojemności 1,5 i 1,0 l.

Nowy Yaris będzie produkowany w Europie, w fabryce Toyota Motor Manufacturing France. Wdrożenie technologii produkcji TNGA i opracowanie linii produkcyjnych aut opartych na platformie GA-B wiązało się z inwestycjami we francuskie zakłady na poziomie ponad 300 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota Hilux Dakar 2019: Kochaj to, czego (zwykle) nienawidzisz

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jakie silniki kupują Europejczycy

Jakie rodzaje silników wybierają europejscy klienci? Oto bilans zysków i strat poszczególnych napędów w ...

Amerykanie nie chcą na razie aut bez kierowcy

Droga do autonomicznej jazdy jest długa i kręta. Z najnowszych analiz wynika, że spośród ...

Land Rovery Evoque i Discovery Sport dostępne jako hybrydy plug-in

Land Rover elektryfikuje swoją paletę modelową. Teraz przyszła kolej na najmniejsze modele w gamie ...

Mercedes GLC200 4MATIC: Co czwarty Mercedes w Polsce

Segment SUV-ów nadal ma się dobrze.przeżywa w tym momencie hossę. W środku tego boomu ...

Polskie ceny nowej i najciekawszej wersji Mustanga Mach1

Specjalna wersja Mustanga trafiła do polskich salonów Forda. Mach 1 to ostrzejsza, mocniejsza i ...