T-Cross w maskowaniu Black Uni
T-Cross w maskowaniu Black Uni
fot. VW

Najmniejszy crossover Volkswagena będzie produkowany w hiszpańskiej Navarze – zdecydował koncern VAG. Jednocześnie pojawiły się nowe zdjęcia, pokazujące samochód w nietypowym, kolorowym kamuflażu.

T-Cross, którego produkcja ma ruszyć pod koniec roku, domyka gamę SUV-ów niemieckiej marki. W segmencie luksusowym ma namieszać doskonale przyjęta w Niemczech, wchodząca właśnie na rynek kolejna generacja Touarega, młodych ludzi ma skusić najmniejszy T-Cross, wykorzystujący tę samą platformę MQB Matrix co nowe Polo, stąd decyzja o produkcji w Hiszpanii, gdzie już powstaje ten model. Ofertę uzupełniają Volskwageny T-Roc, Tiguan i Tiguan Allspace. T-Cross ma także wyruszyć poza Europę i trafić na rynki Ameryki Południowej i do Chin. Oficjalnie samochód miał być pokazany jesienią podczas tegorocznego salonu w Paryżu, ale marka Volkswagen zrezygnowała z udziału w imprezie.

T-Cross w kolorze „Energetic Orange” / fot. VW

T-Cross będzie mierzył 4107 mm, a rozstaw osi to 256,3 cm. Auto zostanie wyposażone we wszystkie dostępne obecnie na rynku systemy bezpieczeństwa. Mimo niewielkich rozmiarów, samochód ma być bardzo praktyczny – tylny rząd siedzeń może być przesuwany w zakresie 15 cm, a po ich złożeniu przestrzeń bagażowa wzrasta z 455 litrów do 1281 litrów. Pod maską mają się znaleźć trzy jednostki benzynowe: 1.0 TSI (95 i 115 KM) oraz 1.5 TSI (150 KM), oraz diesel 1.6 TDI (95 KM). Napęd ma być przenoszony wyłącznie na przednią oś, podobnie jak wielu konkurentów VW zrezygnował z modelu z napędem 4×4.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen rezygnuje z salonu w Paryżu

T-Cross będzie oferowany w dwunastu różnych kolorach a także – jak T-Roc – w wersji dwukolorowej. Kilka nowych lakierów pokazano podczas testów – Volkswagen zastosował bowiem nietypowe maskowanie, rezygnując z klasycznego, charakterystycznego dla prototypów czarno-białego motywu. Jak tłumaczy firma, auto jest skierowane do młodych klientów i ma budzić zainteresowanie już w fazie testów. Stąd wiadomo, że w gamie kolorów znajdą się m.in. lakiery „Black Uni”, „Energetic Orange” i „Makena Turquoise”.

Nowy crossover w kolorze „Makena Turquoise” / fot. VW

W produkcję nowego Polo i T-Crossa w zakładach Volkswagen Navarra koncern zainwestuje do końca 2019 r. ok. miliarda euro. Dzięki temu fabrykę, która produkuje Polo od 1984 roku, po raz pierwszy w jej historii będzie opuszczał także drugi model. Oznacza to wzrost produkcji z 244 tys. (2017 r.) do ok. 350 tys. szt.

T-Cross „Black Uni” / fot. VW

– Dołączenie T-Crossa do rodziny naszych SUV-ów oznacza, że w tej klasie będziemy mieli auto praktycznie dla każdego klienta – mówi Klaus Bischoff, główny projektant marki Volkswagen. – Grupą docelową T-Crossa są młodzi ludzie, żyjący w miejskiej dżungli, do której to auto ma wnieść niezwykłą energię i wzbogacić jej koloryt.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Autonomiczne taksówki w Tokio już w 2020 roku

Podczas olimpiady w Japonii w roku 2020 gości mają wozić autonomiczne taksówki. Pierwszy tego ...

Włosi planują rekordowe dotacje do aut elektrycznych

40 procent – tyle chce dopłacić włoski rząd do zakupu samochodu elektrycznego. Warunkiem na ...

Osamu Suzuki po 63 latach pracy przeszedł na emeryturę

Osamu Suzuki poświęcił firmie ponad sześć dekad swojego życia. W wieku 91 lat, Japończyk ...

Samochodowe wakacje tylko z polisą

Po miesiącach zamknięcia w domach podróże stają się coraz bardziej kuszące. Na szczęście więcej ...

TOP 20 | Najchętniej kupowany samochód elektryczny w Europie

W styczniu 2020 roku najchętniej wybieranym samochodem wśród elektryków i hybryd plug-in był Renault ...

Jak wybieramy auta? Liczą się koszty, a nie znaczek na masce

Ani marka ani model nie decydują teraz o wyborze kupowanego samochodu. Ponad wyglądem zdecydowanie ...