„Zgodnie z dotychczasową praktyką, gdy przedsiębiorca deklarował, że po wykupieniu samochodu z leasingu nie będzie go już używał w prowadzonej działalności gospodarczej – w szczególności gdy wykupionego auta nie wprowadzi do ewidencji środków trwałych czy też wyposażenia firmy – to dochód z odpłatnego zbycia pojazdu nie podlegał opodatkowaniu z PIT” – mówi Maciej Krotoski, partner zarządzający, Kancelaria M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, wiceprezes Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego w rozmowie z IBRM Samar. Taki przypadek miał miejsce po upływie sześciu miesięcy od końca miesiąca wykupu. Co więcej taka sytuacja miała miejsce nawet w przypadku, kiedy firma leasingowa wystawiła fakturę na dane działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
CZYTAJ TAKŻE: Papier w leasingu odejdzie do lamusa
To jednak może się zmienić. „Zgodnie z nową propozycją, Ministerstwo Finansów planuje rozszerzyć katalog przychodów z działalności gospodarczej na przychody z odpłatnego zbycia majątku będących przedmiotem umowy leasingu rozliczeniowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej” – powiedział Krotoski. W efekcie dopiero po 6 latach od pierwszego dnia kolejnego miesiąca od wykupu auta, przedsiębiorca nie zapłaci podatku PIT. W każdym innym przypadku będzie konieczność jego uregulowania.
fot. AdobeStock
Nie jest też wykluczone, że resort postanowi zając się opodatkowaniem VAT samochodów wycofywanego do majątku prywatnego. „Obecnie organy podatkowe wychodziły z założenia, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykupywał samochód na cele prywatne, to podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu wykupu, tym samym przekazanie samochodu do majątku osobistego nie podlegało opodatkowaniu VAT” – wytłumaczył Krotoski w rozmowie z IBRM Samar. W tej kwestii wystarczy zmiana logiki oraz interpretacji. „Skoro nieodpłatne przekazanie towaru na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności (w rozważanej sytuacji przekazanie samochodu na cele prywatne) co do zasady może podlegać opodatkowaniu VAT, to przedsiębiorca powinien przyjąć, że jednak przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez firmę leasingową” – dodał Krotoski.