Stan Wyoming położony w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych właśnie wprowadził przepisy z nadzieją na zakaz sprzedaży pojazdów elektrycznych do 2035 r. Inicjator akcji senator Jim Anderson powiedział „Cowboy State Daily”, że powodem wprowadzenia rezolucji było „odsunięcie planowanego zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi w stanach takich jak Kalifornia i Nowy Jork”. Rezolucja zatytułowana „Wycofywanie sprzedaży nowych pojazdów elektrycznych do 2035 r.” została przedstawiona w zeszłym tygodniu i już cieszy się dużym poparciem członków Izby Reprezentantów i Senatu Wyoming.

Czytaj więcej

Xiaomi chce budować elektryczne samochody. Pierwszy model już pod koniec roku

Inicjatorzy rezolucji podkreślają, że USA konsekwentnie inwestują w przemysł naftowy i te działania owocują zatrudnieniem tysięcy ludzi w przemyśle naftowym w Wyoming i w całym kraju. Rezolucja jest bardziej symbolicznym gestem niż realnym zakazem sprzedaży samochodów elektrycznych. Zachęca mieszkańców Wyoming i firmy, aby nie kupowały ani nie sprzedawały pojazdów elektrycznych, a celem tych działań jest wyeliminowanie do 2035 roku nowych aut na prąd ze sprzedaży.

Mimo że Wyoming jest najsłabiej zaludnionym stanem w USA, z nieco ponad pół milionem mieszkańców (0,17 proc. populacji USA), jest ósmym co do wielkości producentem ropy naftowej w USA. Dlatego władze tego stanu chcą zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość. Przejście na pojazdy elektryczne oznacza redukcję zatrudnienia oraz straty podatkowe. Rezolucja może być traktowana nieco żartobliwie, ale rzuca światło na poważny problem z jakim muszą zmierzyć się takie stany jak Wyoming. Jest też kontrapunktem dla ślepego podążania drogą elektromobilności. Na świecie pojawia się coraz więcej głosów, które nie przekreślają transformację na elektromobilność, ale podkreślają, że trzeba to zrobić w zrównoważony sposób, nie wykluczając alternatywnych źródeł napędu, które pozwolą zachować ludzkości podstawowe prawo demokracji, czyli prawo do przemieszczania.

Czytaj więcej

Alfa Romeo Giulia SWB Zagato: Piękno, tylko w jednym egzemplarzu