– Wraz z wygasającymi „starymi” kontraktami, rośnie udział energii refakturowanej nam po aktualnych, bardzo wysokich cenach - komentuje Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. - Dalsze utrzymanie stawek nieuwzględniających wzrostu cen energii oraz wysokiej inflacji nie jest już możliwe i odbiłoby się negatywnie na naszej działalności. Jak wyjaśnia GreenWay Polska, przez ostatnie dwa lata, średnie ceny energii na giełdzie wzrosły w Polsce aż o 260 proc. W porównaniu z rokiem ubiegłym, ceny te przeciętnie są wyższe o blisko 100 proc. Wprowadzane przez nas podwyżki w niewielkim tylko stopniu rekompensują wzrost kosztów. - dodaje Rafał Czyżewski. Nie dziwi zatem decyzja o podwyżce cen za energię na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Najwięcej zapłacą osoby niezarejestrowane. W przypadku szybkiego ładowania prądem stałym z mocą powyżej 100 kW cena wynosić będzie 3,24 zł/kWh, czyli o 18,68 procent więcej niż obecnie. Taniej może być przy wykupieniu abonamentu Energia Max z miesięczną opłatą 85,36 zł. Wtedy cena jednej kilowatogodziny wynosić będzie 1,87 zł. Zwiększenie cen dotyczy nie tylko najwyższych mocy ładowania. Również w przypadku ładowania z mocą do 100 kW oraz prądem zmiennym do 22 kW (AC). W zależności od wybranego pakietu podwyżki wynoszą od 17,4 do 34 procent.
Czytaj więcej
Volvo Trucks do końca roku dostarczy dla niemieckiego oddziału Amazona, 20 w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych. Firma szacuje, że auta w rok przejadą łącznie ponad milion kilometrów.
Podwyżka GreenWaya bezpośrednio przełoży się na opłacalność korzystania z samochodów elektrycznych. Bez korzystania z dedykowanych taryf zarówno auta zasilane benzyną oraz olejem napędowym będą bardziej opłacalne, a koszt przejechania 100 km tańsze. Tak wynika z wyliczenia dla elektryka ze zużyciem średnim 15,3 kWh/100km, benzyny konsumującej 5,7 litra oraz diesla 4 litry. Podwyżka cen GeenWaya może spowodować, że i u innych operatorów też zostaną podniesione stawki za ładowanie. Jak na razie drugi największy dostawca – Orlen Charge – utrzymuje przyjęte stawki (AC – 1,22 zł/kWh; DC do 50 kW – 1,70 zł/kWh; DC powyżej 50 kW – 2,04 zł/kWh).
Czytaj więcej
Volvo EX90 zapoczątkuje serię nowych elektrycznych modeli, zbudowanych od podstaw. Taką samą rolę miał 8 lat temu model XC90. XE90 będzie finalnie następcą XC90 mimo, że flagowy model z napędem benzynowym przez jakiś czas produkowany będzie równolegle.