Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował 2019 rok. Okazuje się, że najwięcej szkód z OC powodują kierowcy z Mazowsza, Pomorza i Śląska.

Kierowcy z Mazowsza, Pomorza i Śląska jeżdżą mało ostrożnie. Tak wynika z podsumowania 2019 roku przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) pod kątem szkodowości z OC. Co ciekawe okazuje się, że to uprawnieni do prowadzenia aut ciężarowych częściej korzystają z ubezpieczenia OC niż kierowcy aut osobowych. UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował 2019 rok. Wynika z niego, że najwięcej szkód z ubezpieczenia OC powodują kierowcy pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim (4,8 proc.), pomorskim (4,5 proc.) oraz dolnośląskim (4,5 proc.). Stopień szkodowości w tych obszarach Polski wynosi ponad 4 proc. Po drugiej stronie statystyk znaleźli się natomiast kierowcy z województwa: lubelskiego (2,8 proc.), podkarpackiego (2,9 proc.) i podlaskiego (3,0 proc.). Co ciekawe różnica pomiędzy pierwszą a ostatnią pozycją na liście (Mazowsze kontra Lubelszczyzna) wynosi 2 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Wzrosty firm ubezpieczeniowych, ale nie dzięki polisom komunikacyjnym

Duże miasta w natarciu
Z przeanalizowanych danych wynika również, że największa szkodowość jest w dużych miastach. Liderami w tej grupie są: Warszawa, Wrocław, Szczecin, Sopot i Gdańsk. To właśnie tam na 100 zarejestrowanych aut, co najmniej 6 szkód zgłoszono z OC – dane za rok 2019. Opozycją dla wspomnianych wyżej miast jest Łomża, Biała Podlaska, Krosno, Zamość i Tarnobrzeg. To właśnie tam nie przekroczono liczby 3,5 zgłaszanych szkód na 100 pojazdów. W tej grupie są mężczyźni w wieku 31–40 lat. To właśnie wśród nich 12 na 100 korzystało w 2019 roku z ubezpieczenia OC. Co warto też podkreślić, największą szkodowość stwierdzono wśród kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony, gdzie na 100 pojazdów zgłaszano 7 szkód.

Trzeba brać pod uwagę, że wiele firm leasingowych ma swoje siedziby np. w Warszawie. To sprawia, że użytkownik auta mający wypadek w innym regionie Polski, automatycznie pogarsza statystyki stolicy. To możne znacząco zaburzać rzeczywisty obraz krajowej sytuacji. Można więc traktować przestawione dane jako pewien wyznacznik i pokazanie np. faktu, że to kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony mają większą szkodowość, albo że w dużych miastach jest zdecydowanie więcej zdarzeń drogowych, co akurat jest oczywistym wnioskiem.

CZYTAJ TAKŻE: Przejęcie kontroli nad autem. Otwarte drzwi dla hakerów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Projekt Artemis pokaże jaka będzie przyszłość Audi

Projekt „Artemis” ma być jednym z flagowych programów Audi. Chodzi w nim o przyszłość ...

Singer DLS: Bardziej doskonała legenda

Amerykańska firma Singer jest dobrze znana fanom Porsche. Restauruje i buduje modele 911 w stylu ...

Gotowy kolejny odcinek drogi ekspresowej S5

O przeszło 25 kilometrów wydłużyła się droga ekspresowa S5 na terenie Kujaw i Pomorza. ...

Sabine Schmitz nie żyje. Królowa Nurburgringu i prezenterka Top Gear miała 51 lat.

Odeszła Sabine Schmitz, dwukrotna zwyciężczyni 24-godzinnego wyścigu Nurburgring, królowa „Ring taxi”, którą większość osób ...

Stacje benzynowe przyjazne kamperom

Caravaning staje się w Polsce coraz bardziej modny. Teraz na wybranych stacjach paliw Circle ...

W nawigacji BMW znajdziesz pełną sieć ładowarek

BMW Group jako pierwszy producent samochodów w Polsce, udostępnił swoim klientom pełną informację dotyczącą ...