Na nowy samochód nadal trzeba czekać długie miesiące. Taka sytuacja sprawia, że wybór aut używanych na rynku jest również coraz bardziej ograniczony. Jak pokazuje badanie firmy Carfax, kóra tworzy raporty dotyczące historii pojazdów używanych obecnie występuje bardzo wysokie ryzyko zakupu samochody za zbyt wysoką cenę i z negatywną historią wypadkową. Specjaliści z Carfaxu przeanalizowali raporty historii pojazdów polskich użytkowników za lata 2021 i 2022. Z danych wynika, że w okresie od 1 stycznia do 26 lipca 2022 roku aż 50 procent użytkowników znalazło w pobranej historii pojazdu przynajmniej jedną szkodę lub przebyty wypadek. To olbrzymi, bo aż 75 proc. wzrost względem danych z 2021 roku.

Czytaj więcej

Co szósty kierowca planuje w tym roku kupić auto używane

Ten sam problem dotyka również samochodów pochodzących z importu. Tu wzrost pojazdów z negatywną historią sięga 32 procent. Dotyczy to głównie samochodów sprowadzanych z USA, które za ocenaem otrzymały adnotację Salvage Title. To auta z poważnymi uszkodzeniami, które nie są dopuszczone do ruchu na terenie USA. Od stycznia 2022 roku co w siódmym autcie sprowadzonym do Polski ze Stanów Zjednoczonych klienci odkryli adnotację Salvage.

– Poza znaczący zwiększeniem w ostatnich miesiącach częstotliwości informacji o historii pojazdów dostępnej dla polskich użytkowników w bazie danych Carfax, obserwujemy, iż w efekcie niedoboru samochodów używanych na rynek trafia wiele wcześniej trudnych do zbycia pojazdów. Zdecydowanie zalecamy, aby przed zakupem używanego samochodu sprawdzić jego historię. To może istotnie wpłynąć na ograniczenie ryzyka błędnych decyzji zakupowych, a co ważniejsze chroni przed zakupem i użytkowaniem pojazdu zagrażającego bezpieczeństwu – mówi Frank Brüggink, założyciel i dyrektor zarządzający Carfax w Europie.

Czytaj więcej

Volvo wszystkich zaskoczyło. Trzy najpopularniejsze modele z obniżkami cen