Rusza produkcja samochodów marek Forda, General Motors i Fiata Chryslera w USA.

Branża zatrudniająca 1 mln pracowników i odpowiadająca za 6 proc. działalności gospodarczej w USA wznawia produkcję po dwóch miesiącach przerwy. Już w zeszłym tygodniu pracę rozpoczęły firmy tworzące dla nich podzespoły. Nacisk w produkcji zostanie położony na najpopularniejsze i najbardziej dochodowe modele aut, m.in.: Chevrolet Suburban, Ford F-150 i Jeep Wrangler.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie mają, a my nie. Auta z USA, za którymi tęsknimy

Najnowsza odsłona Chevroleta Suburban.

Z informacji udzielonych przez Todda Dunna, prezydenta okręgu UAW (United Auto Workers, amerykański związek zawodowy pracowników przemysłu motoryzacyjnego), który reprezentuje ponad 14 tys. pracowników Lincolna (marka należy do Forda), wynika, że w tym momencie fabryki będą funkcjonować w nowym trybie zmian. Te, które przed lockdownem działały na trzy zmiany, wznowią działalność na dwie, a te, gdzie pracownicy zmieniali się dwa razy, będą pracować na jedną zmianę. General Motors natomiast otwiera pierwsze zakłady w trybie jednozmianowym, w tym dwa zatrudniające ponad 1,6 tys. pracowników.

Ford F150.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie boją się aut bez kierowców

Dunn zwraca uwagę na problemy z frekwencją pracowników w poszczególnych stanach, w których mogą występować takie ograniczenia jak m.in. zamknięte szkoły czy przeciążona służba zdrowia. Problemem będzie też płynność finansowa dostawców części, którzy najczęściej otrzymują wynagrodzenie dopiero 45 dni po dostarczeniu komponentów. Wznowieniu pracy w zakładach przyglądać się będzie wiele branż, które również musiały zaniechać działalności przez pandemię. Wprowadzono szereg środków bezpieczeństwa, zaczynając od maseczek ochronnych i przyłbic, a na monitorowaniu temperatury ciała i odkażaniu podłóg kończąc. Brak zakażeń wśród pracowników da nadzieję na powrót pozostałych gałęzi przemysłu do pracy.

CZYTAJ TAKŻE:

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bosch wynalazł na nowo osłonę przeciwsłoneczną

Projekt Virtual Visor został opracowany na podstawie pomysłu pracowników firmy Bosch. Cyfrowa osłona przeciwsłoneczna ...

Wyprzedaż Opla rozpoczęta

W maju 2018 roku kierownictwo Opla i rada zakładowa uzgodnili pakiet reorganizacji obejmujący wszystkie ...

Motoryzacja coraz bardziej drży przed twardym brexitem

Organizacje branżowe ostrzegają: twardy brexit to dla europejskiego sektora motoryzacyjnego straty miliardów euro i ...

Mazda CX-5: Z sukcesem pod prąd

Pierwszy kontakt jest zawsze wzrokowy. Dopiero później doceniamy praktyczną stronę i właściwości jezdne samochodu. ...

Elimen E-VN1: Tak wygląda pierwszy polski transportowy samochód elektryczny

Niezależny fundusz inwestycyjny Assay zrealizował pierwszy na polskim rynku elektryczny samochód dedykowany branży logistycznej ...

Największy rynek samochodowy na świecie zaczyna wstawać z kolan

Chiński rynek samochodowy pozostaje na drodze ożywienia i we wrześniu odnotował dwucyfrowy wzrost. Skorzystają ...