fot. Carla Gottgens/Bloomberg

Najbardziej znany producent samochodów elektrycznych zmaga się z falą odejść wysokiej rangi menedżerów oraz inżynierów.

Przez ostatnie siedem miesięcy z należącej do miliardera Elona Muska spółki Tesla odeszło co najmniej dziewięciu wysokiej rangi przedstawicieli kadry kierowniczej. Wśród nich byli m.in.: główny księgowy, wicedyrektor finansowy, dyrektor ds. globalnej sprzedaży, marketingu i dostaw, menedżerowie odpowiedzialni za technologię autopilota i baterii w samochodach Tesli oraz dyrektor będący główną osobą kontaktową z amerykańskimi agencjami zajmującymi się bezpieczeństwem produktów.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla pozwana na 2 miliardy dolarów

Ta lista może się poszerzyć. W piątek na tymczasowe zwolnienie udał się Doug Field, główny inżynier od pojazdów. Fala odejść nastąpiła w trudnym okresie dla spółki. Ponosi ona straty i zmaga się z czterema dochodzeniami regulatorów, którzy badają wady systemu autopilota i baterii w samochodach Tesli.

Tesla Model 3 na targach Los Angeles Auto Show / fot. Patrick T. Fallon/Bloomberg

Akcje Tesli zaczęły wtorkową (15 maja) sesję od spadków, a już w poniedziałek straciły 3 proc. Analitycy banku Morgan Stanley obcięli rekomendację dla akcji Tesli z 376 dol. do 291 dol., czyli ceny podobnej jak na poniedziałkowym zamknięciu. To odzwierciedla rozczarowania, jakie spółka przynosiła inwestorom w ostatnich miesiącach. W 2017 r. poniosła rekordową stratę wynoszącą 1,8 mld dol. (po tym jak w 2016 r. strata wyniosła 725 mln dol.). Tesla traci więc tysiące dolarów na każdym aucie elektrycznym wypuszczanym ze swoich montowni. Rośnie więc jej zadłużenie. 2017 r. zakończyła z 3,4 mld dol. gotówki i 9,4 mld dol. długu. Elon Musk zapewnia jednak, że jego spółka nie będzie potrzebowała w tym roku nowych emisji akcji i długu, a wystarczą jej zwykłe linie kredytowe.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec elektrycznego raju

Rozczarowujące wyniki są w dużym stopniu skutkiem problemów w produkcji jej samochodu Model 3. Miał być pierwszym samochodem elektrycznym dostępnym dla masowego odbiorcy. Tesla obiecywała, że do końca pierwszego kwartału 2018 r. będzie produkować 2,5 tys. tych samochodów tygodniowo, ale nie udało się jej osiągnąć tego celu z powodu problemów technologicznych. Teraz obiecuje, że do końca drugiego kwartału będzie powstawać 5 tys. Modelu 3. Na początku 2018 r. spółka miała blisko pół miliona zamówień na te auta i wygląda na to, że wielu klientów może czekać na nie bardzo długo.

Mimo to akcje Tesli jak dotąd były zadziwiająco odporne na obawy analityków. Od początku roku do wtorku straciły tylko nieco ponad 6 proc. Od tegorocznego dołka odbiły się o blisko 15 proc. Inwestorzy spodziewają się, że pierwszy kwartał przyniósł spółce poprawę wyników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

DS3 Crossback: Crossover premium

Marka DS zaprezentuje na salonie samochodowym w Paryżu następcę DS3. Model zmienia się w ...

Co znajdziemy na stacjach paliw? Oferta wielu z nich przyprawia o zawrót głowy

Każda dłuższa podróż samochodem bywa stresująca. Trzeba się do niej skrupulatnie przygotować, by nie ...

Auto na niedzielę | Renault Fuego: Ognisty Francuz

Lata 80. Francuzi rozpoczęli z pompą od futurystycznego, sportowego coupe. Nazwa Fuego pochodzi z ...

Skoda produkuje baterie do hybryd grupy Volkswagena

Skoda rozpoczyna produkcję baterii do hybryd typu plug-in marek Skoda, Audi, Seat i Volkswagen. ...

Genewa 2019 | Volkswagen T-Roc R: Uderzenie gorąca

Cupra Ateca to dotąd jedyny SUV spośród marek popularnych Grupy VAG, który mógł przyspieszyć ...

Via Carpatia zyska kolejne dwa odcinki drogi ekspresowej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ...