fot. Carla Gottgens/Bloomberg

Najbardziej znany producent samochodów elektrycznych zmaga się z falą odejść wysokiej rangi menedżerów oraz inżynierów.

Przez ostatnie siedem miesięcy z należącej do miliardera Elona Muska spółki Tesla odeszło co najmniej dziewięciu wysokiej rangi przedstawicieli kadry kierowniczej. Wśród nich byli m.in.: główny księgowy, wicedyrektor finansowy, dyrektor ds. globalnej sprzedaży, marketingu i dostaw, menedżerowie odpowiedzialni za technologię autopilota i baterii w samochodach Tesli oraz dyrektor będący główną osobą kontaktową z amerykańskimi agencjami zajmującymi się bezpieczeństwem produktów.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla pozwana na 2 miliardy dolarów

Ta lista może się poszerzyć. W piątek na tymczasowe zwolnienie udał się Doug Field, główny inżynier od pojazdów. Fala odejść nastąpiła w trudnym okresie dla spółki. Ponosi ona straty i zmaga się z czterema dochodzeniami regulatorów, którzy badają wady systemu autopilota i baterii w samochodach Tesli.

Tesla Model 3 na targach Los Angeles Auto Show / fot. Patrick T. Fallon/Bloomberg

Akcje Tesli zaczęły wtorkową (15 maja) sesję od spadków, a już w poniedziałek straciły 3 proc. Analitycy banku Morgan Stanley obcięli rekomendację dla akcji Tesli z 376 dol. do 291 dol., czyli ceny podobnej jak na poniedziałkowym zamknięciu. To odzwierciedla rozczarowania, jakie spółka przynosiła inwestorom w ostatnich miesiącach. W 2017 r. poniosła rekordową stratę wynoszącą 1,8 mld dol. (po tym jak w 2016 r. strata wyniosła 725 mln dol.). Tesla traci więc tysiące dolarów na każdym aucie elektrycznym wypuszczanym ze swoich montowni. Rośnie więc jej zadłużenie. 2017 r. zakończyła z 3,4 mld dol. gotówki i 9,4 mld dol. długu. Elon Musk zapewnia jednak, że jego spółka nie będzie potrzebowała w tym roku nowych emisji akcji i długu, a wystarczą jej zwykłe linie kredytowe.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec elektrycznego raju

Rozczarowujące wyniki są w dużym stopniu skutkiem problemów w produkcji jej samochodu Model 3. Miał być pierwszym samochodem elektrycznym dostępnym dla masowego odbiorcy. Tesla obiecywała, że do końca pierwszego kwartału 2018 r. będzie produkować 2,5 tys. tych samochodów tygodniowo, ale nie udało się jej osiągnąć tego celu z powodu problemów technologicznych. Teraz obiecuje, że do końca drugiego kwartału będzie powstawać 5 tys. Modelu 3. Na początku 2018 r. spółka miała blisko pół miliona zamówień na te auta i wygląda na to, że wielu klientów może czekać na nie bardzo długo.

Mimo to akcje Tesli jak dotąd były zadziwiająco odporne na obawy analityków. Od początku roku do wtorku straciły tylko nieco ponad 6 proc. Od tegorocznego dołka odbiły się o blisko 15 proc. Inwestorzy spodziewają się, że pierwszy kwartał przyniósł spółce poprawę wyników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Renault Megane R.S,

Najmocniejsza wersja Renault Megane wyceniona

Pierwsza generacja Megane R.S. pojawiła się w 2004 roku. Miała 225 KM mocy i ...

Suzuki Swift Sport: Uśmiechnij się

To będzie najbardziej radosny model w gamie Suzuki. I to nie tylko przez ciekawy, ...

Daimler inwestuje w USA, nie z powodu Trumpa

Niemiecki producent samochodów osobowych i ciężarowych planuje zwiększenie produkcji zakładu Mercedesa w Alabamie niezależnie ...

Skoda Kodiaq

Nowe modele Skody podbiją polski rynek

Skoda ma za sobą wyjątkowo dobre półrocze. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku dostarczyła ...

Renault Twizy: Mała kulka radości

Od razu małe wyjaśnienia. Ten tekst nie jest reklamą. Nikt mi też za niego ...

Limity aut elektrycznych w Chinach rok później

Chiny zgodziły się odroczyć o rok do 2019 r. wprowadzenie 8-procentowego limitu pojazdów elektrycznych ...