Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image

Amerykańska firma Nikola Motor pozwała Teslę na niebotyczną kwotę dwóch miliardów dolarów. Powodem ma być stylistyczny plagiat.

Trevor Milton, szef amerykańskiej firmy Nikola Motor Company budującej m.in. hybrydowe ciężarówki, wytoczył proces swojemu konkurentowi Elonowi Muskowi, szefowi Tesli (akta Nikola Corp. vs. Tesla, Inc., 2:18-cv-01344-GMS, U.S. District Court, District of Arizona). Powodem sporu jest ciężarówka Tesli o nazwie Semi, która według oskarżających zbyt mocno opiera się na projekcie Nikola One.

Nikola Motor Company została założona w 2014 roku w Salt Lake City. Nikola One jest jednym z pierwszych projektów amerykańskiej firmy. Trzyosiowa ciężarówka ma unikatowy hybrydowy napęd, złożony z silnika elektrycznego, wspomaganego przez ogniwa wodorowe. Truck z mocą 1000 KM ma mieć zasięg nawet do 1900 km.

Nikola One ma napęd elektryczno-wodorowy.

Jak to w Ameryce, jeśli kogoś pozywać, to na konkretne pieniądze. Tak też jest w tym przypadku, bo chodzi o dwa miliardy dolarów. Tesla odpiera argumenty twierdząc, że „ten zarzut nie ma absolutnie żadnych podstaw”. Jednak tak łatwo Elon Musk się z tego nie wywinie. Jakby nie patrzeć projekt Nikola One powstał jako pierwszy. Zaprezentowany został w Kalifornii pod koniec 2016 roku.

Tesla Semi – 400 km zasięgu po zaledwie 30 minutach ładowania, 800 km na pełnej baterii.

W akcie oskarżenia napisano, że Elon Musk już 9 maja 2016 roku widział zdjęcie pierwszego projektu Nikola One. 22 września próbował namówić głównego inżyniera firmy Nikola do przejścia do Tesli. 7 listopada 2017 roku Musk nie zareagował na pierwsze wezwanie do zaniechania kopiowania stylizacji projektu One. Jednym z głównych punktów oskarżenia jest unikatowa przednia szyba i drzwi umieszczone pośrodku kabiny.

ZOBACZ TAKŻE: Volkswagen nie rezygnuje z diesli

Warto jeszcze zadać sobie pytanie, jak obliczono kwotę pozwu. Prościej niż myślicie. Akcje Tesli po prezentacji ciężarówki Semi podskoczyły z 303 do 315 dolarów. To  zwiększyło wartość firmy o dokładnie dwa miliardy dolarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tesla: autopilot nie spowodował wypadku

To nie autopilot Tesli był winien śmiertelnego wypadku na drodze w USA – wynika ...

Drogie motocykle wygrywają na słabnącym rynku

Jednoślady tracą u nas mocno na popularności. Spadki sprzedaży pogłębiają się od początku roku. ...

Sprzedaż Ducati wstrzymana

Volkswagen wstrzymał sprzedaż producenta jednośladów Ducati po sprzeciwie związków zawodowych i na skutek wewnętrznego ...

Harley-Davidson też chce mieć Ducati

Producent kultowych jednośladów z Milwaukee przygotowuje ofertę na włoską Ducati za 1,5 mld euro, ...

Zamiana diesla na benzynę nie aż tak ekologiczna, jak się wydaje

Spadająca sprzedaż diesla nie przynosi wcale środowisku samych plusów. Większa sprzedaż aut benzynowych powoduje… ...

Nowa limuzyna Putina z pomocą… Niemców

W końcu jest! Długo zapowiadana, nowa, reprezentacyjna limuzyna prezydenta Putina. Co ciekawe, powstała przy ...