fot. AdobeStock

BMW ogłosiła w Wielkiej Brytanii akcję przywoławczą obejmującą 312 tys. samochodów. Okazało się, że ich silniki mogą same z siebie gasnąć podczas jazdy – ujawniło BBC.

Akcja dotyczy modeli serii 1, serii 3, Z4 i X1 z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, wyprodukowanych od marca 2007 do sierpnia 2011. W 2017 r. producent z Monachium wycofał w 2017 r. do naprawy 36,4 tys. aut benzynowych w związku z problemem w systemie bezpieczeństwa. Teraz przyznał, że podobna sytuacja może mieć miejsce w samochodach nie objętych pierwszą akcją.

A tą zapoczątkował tragiczny wypadek w Boże Narodzenie 2016. Narayan Gurung, jadący z żoną Fordem Fiesta w Guildford w hrabstwie Surrey zginął uderzając w drzewo podczas próby ominięcia stojącego na drodze BMW. W samochodzie doszło do defektu instalacji elektrycznej, a pojazd utknął na ciemnej drodze. Postępowanie przeprowadzone przez dziennikarzy programu Watchdog z BBC One pozwolili ustalić, że taki problem może występować w większej liczbie niemieckich samochodów.

fot. AdobeStock

Inny właściciel BMW serii 3, Mwape Kambafwiile powiedział ekipie dziennikarzy, że jego samochód sam zatrzymał się podczas jazdy w grudniu 2016. – Pomyślałem, że gdybym jechał nim z rodzina autostradą, to mogłoby to być bardzo groźne – stwierdził. Odprowadził auto do serwisu BMW, który nazajutrz poinformował, ze znalazła przyczynę: spalił się przewód i prąd nie dochodził do puszki z bezpiecznikami.

Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że producent otrzymywał skargi na problemy z instalacją elektryczną już od początku 2011 r. W 2013 r. BMW objął akcją przywoławczą 500 tys. aut w USA, Kanadzie, Australii i RPA. Odnosząc się do śledztwa Watchdog firma oświadczyła: „Teraz przyznajemy, że mogło dochodzić do podobnych przypadków problemów z dopływem energii elektrycznej w pojazdach nie objętych pierwotną akcją. Aby uspokoić klientów dobrowolnie rozszerzamy akcję w Wielkiej Brytanii na wszystkie pojazdy, w których może pojawić się taki problem”.

Firma zapowiedziała uruchomienie specjalnego telefonu do zgłaszania skarg i będzie kontaktować się bezpośrednio z właścicielami aut.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chcesz pojeździć? Nie ma sprawy! Salony kuszą klientów

Jazda testowa staje się często ostatnim testem przed podjęciem decyzji o kupnie auta. Dostrzegają ...

Raeton CC, zdobywca wyróżnienia w konkursie Red Dot Award

Red Dot Award: Auta z czerwoną kropką

Chiński Raeton CC znalazł się w tym roku w gronie laureatów Red Dot Award ...

Nowa Toyota Corolla nakręca sprzedaż marki w Polsce

Octavia z największą sprzedażą, Corolla liderem wzrostu

W maju sprzedaż nowych aut ruszyła mocno w górę. Po słabszym początku roku rynek ...

W przyszłości Volkswagen GTI będzie miał napęd elektryczny

Volkswagen nie chce wyłącznie koncentrować się na mobilności elektrycznej w produkcji masowej. Należąca do ...

Wojciech Mieczkowski szefem Grupy PSA w Polsce

Dotychczasowy dyrektor generalny Opel Poland od 1 sierpnia będzie odpowiadał za całą Grupę PSA ...

TOP | Najbardziej niebezpieczne samochody w USA

Amerykański portal porównawczy iSeeCars.com opublikował statystyki z których wynika, w którym samochodzie masz szansę ...