fot. AdobeStock

Europosłowie Komisji Transportu TRAN zajmą się 2 kwietnia tysiącami poprawek zgłoszonymi do Pakietu Mobilności. Wróci on na sesję plenarną w czwartek 4 kwietnia.

Z nieoficjalnych informacji, jakie uzyskało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wynika, że na posiedzenie plenarne mogą trafić z TRAN-u tylko te poprawki, które uzyskają jedną trzecią poparcia. Może się więc okazać, że 4 kwietnia parlament dostanie do głosowania wszystkie wniesione do Komisji zmiany. Jest to kolejna odsłona walki posłów z Francji i Niemiec o Pakiet Mobilności. Ten ważny dla branży transportowej temat został wycofany z programu obrad posiedzenia 27 marca.

fot. Christophe Morin/Bloomberg

Pat w pracach nad Pakietem Mobilności trwa od kilku lat. Przewoźnicy z Polski a także innych krajów peryferyjnych UE uważają, że jego celem jest ochrona rynków krajów położonych centralnie przed dynamicznie rozwijającymi się firmami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wskazują na zmniejszenie liczby wypoczynków odbieranych w kabinie, utrudnieniu w wykonywaniu kabotażu oraz objęciu delegowaniem kierowców ciężarówek wykonujących przewozy międzynarodowe. Aby uchwalić Pakiet Mobilności niezbędne jest przyjęcie stanowiska przez Parlament Europejski. Rada już przyjęła stanowisko, które jest bliskie Komisji Europejskiej. Do ustalenia ostatecznego brzemienia rozporządzeń potrzebny jest jeszcze tzw. trilog pomiędzy KE, Radą i Parlamentem Europejskim.

CZYTAJ TAKŻE: Problemy transportowców: Bruksela odpuściła, brexit straszy

W obecnej kadencji PE nie udało się przyjąć żadnego stanowiska, zatem formalnie PE jest w punkcie startu. Z trzech raportów TRAN przyjęty został tylko jeden. W ramach Pakietu procedowane są 3 kluczowe akty prawne: o delegowaniu kierowców, czasie ich pracy oraz kabotażu. Nowo wybrany Parlament powinien procedować Pakiet od miejsca, w którym zakończono prace.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szykuje się kolejna podwyżka za przejazd autostradą

Szykuje się kolejna podwyżka za przejazd płatnymi odcinkami autostrady. Stalexport Autostrady Małopolska wystąpiła do ...

Renault Talisman Grandtour: Nowoczesny konserwatysta

Kombi nie musi wyglądać nudno – to już wiemy od kilku lat. Ale mało ...

Premiery 2019 | BMW: Rok mocy

Zapowiada się bardzo pracowity rok dla BMW. W roku 2019 pojawi się kilka modernizacji, ...

Seat testuje technologię 5G i zaprezentuje nowy pojazd koncepcyjny

Podczas Światowego Kongresu Technologii Mobilnych (Mobile World Congress) Seat zaprezentuje swój najnowszy pojazd koncepcyjny. ...

Carsharing – a co to jest?

Tylko jedna trzecia dorosłych mieszkańców dużych miast w naszym kraju (34 proc.) wie, czym ...

Najbardziej rentowny producent na świecie. Suzuki przed BMW

Koncern Ernst & Young świadczący profesjonalne usługi doradcze i audytorskie z główną siedzibą w ...