fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Niemiecki producent potrzebuje pieniędzy na poprawę strategii dystrybucyjnej w sieci detalicznej w Azji i Europie. I to dużo pieniędzy. Postanowił rozwiązać problem sięgając po najnowocześniejszą technologię – blockchain. Dzięki rozproszonym rejestrom Porsche zaciągnęło 170 mln dol. pożyczki w hiszpańskim banku BBVA.

Bank BBVA już od pewnego czasu świadczy usługi finansowe w oparciu o tzw. łańcuch bloków. Porsche stało się jednak pierwszym klientem tej instytucji spoza Hiszpanii, który zaciągnął kredyt w oparciu o innowacyjną technologię. Długoterminowa pożyczka korporacyjna blockchain, na jaką zdecydowało się Porsche, udowadnia, że świat finansów i szerzej – różne gałęzie przemysłu – dzięki blockchain wchodzą w zupełnie nową erę biznesu. Technologia ta może zapewnić bowiem skokowy wzrost wydajności na rynkach finansowych.

Rzeźba Porsche 911 przed fabryką Porsche AG w Stuttgarcie / fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

– Cyfryzacja to integralna część strategii Porsche Holding 2025, której głównym celem jest rozwój na wszystkich płaszczyznach działalności. Zatem technologia blockchain – w naszym odczuciu – niesie ogromny potencjał. Jesteśmy podekscytowani możliwością zbadania możliwości tego rozwiązania wspólnie z BBVA – skomentował Dominik Paschinger, jeden z menedżerów Porsche.

CZYTAJ TAKŻE: Porsche Taycan: Pierwsze elektryczne Porsche. Projekt za pół miliarda euro.

BBVA jest drugim co do wielkości bankiem komercyjnym w Hiszpanii. To również istotny gracz na rynku południowoamerykańskim, szczególnie w krajach hiszpańskojęzycznych. Bank mocno zaangażował się w technologię rozproszonych rejestrów. A – jak podkreśla Frank Hoefnagels, dyrektor niemieckiego oddziału BBVA – transakcja z Porsche pokazuje, jak takie innowacje wdrożyć w praktyce w relacje z partnerami. – Naszym celem jest poprawa jakości obsługi klienta poprzez uproszczenie procesów i szybszą ich realizację – dodaje. W zakresie usług blockchain BBVA współpracuje już hiszpańską firmą paliwową Repsol. Ich pilotażowa transakcja w oparciu o technologię łańcucha bloków, do której doszło w lipcu br., miała wartość 325 mln euro (chodziło kredyt odnawialny oparty o tzw. rozproszoną księgę rachunkową DLT).

fot. Sanjit Das/Bloomberg

Porsche to firma, która ma plan mocnego związania się z nowymi technologiami. W marcu NewsBTC podał, że niemiecki producent nawiązał partnerstwo z berlińskim startupem XAIN, specjalizującym się właśnie w rozwiązaniach blockchain i innowacyjnym wykorzystaniu danych. Owe technologie mają być wdrażane w koncernie. Porsche już testował takie innowacje w swoich samochodach. XAIN pracuje również nad systemem blockchain do współdzielenia aut.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ghosn rezygnuje. Nie ma już władzy, ale wciąż ma miliony

Były szef aliansu Renault Nissan, Carlos Ghosn zrezygnował z funkcji prezesa grupy Renault – ...

Wideo | Mazda CX-5: Na każdą drogę

Samochód musi nie tylko wyglądać, ale i świetnie jeździć. I taka jest właśnie Mazda ...

Łatwiej na prądzie z Wrocławia do Katowic

Trzy firmy chcą stawiać punkty ładowania samochodów elektrycznych przy autostradzie A4 pomiędzy Wrocławiem a ...

Nissan Leaf może już sprzedawać prąd do sieci

Model Leaf Nissana otrzymał jako pierwszy e-samochód w Niemczech zezwolenie na podłączanie się do ...

Niemiecki minister transportu skrytykował zakaz wjazdu diesli do miast

Andreas Scheuer, niemiecki minister transportu wezwał gminy i miasta do obrony przed wyrokami zakazu ...

Czy w autonomicznych autach będziemy mniej stali w korkach?

Jaki wpływ na ruch drogowy będą miały auta autonomiczne i nowe formy transportu? Audi ...