fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Niemiecki producent potrzebuje pieniędzy na poprawę strategii dystrybucyjnej w sieci detalicznej w Azji i Europie. I to dużo pieniędzy. Postanowił rozwiązać problem sięgając po najnowocześniejszą technologię – blockchain. Dzięki rozproszonym rejestrom Porsche zaciągnęło 170 mln dol. pożyczki w hiszpańskim banku BBVA.

Bank BBVA już od pewnego czasu świadczy usługi finansowe w oparciu o tzw. łańcuch bloków. Porsche stało się jednak pierwszym klientem tej instytucji spoza Hiszpanii, który zaciągnął kredyt w oparciu o innowacyjną technologię. Długoterminowa pożyczka korporacyjna blockchain, na jaką zdecydowało się Porsche, udowadnia, że świat finansów i szerzej – różne gałęzie przemysłu – dzięki blockchain wchodzą w zupełnie nową erę biznesu. Technologia ta może zapewnić bowiem skokowy wzrost wydajności na rynkach finansowych.

Rzeźba Porsche 911 przed fabryką Porsche AG w Stuttgarcie / fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

– Cyfryzacja to integralna część strategii Porsche Holding 2025, której głównym celem jest rozwój na wszystkich płaszczyznach działalności. Zatem technologia blockchain – w naszym odczuciu – niesie ogromny potencjał. Jesteśmy podekscytowani możliwością zbadania możliwości tego rozwiązania wspólnie z BBVA – skomentował Dominik Paschinger, jeden z menedżerów Porsche.

CZYTAJ TAKŻE: Porsche Taycan: Pierwsze elektryczne Porsche. Projekt za pół miliarda euro.

BBVA jest drugim co do wielkości bankiem komercyjnym w Hiszpanii. To również istotny gracz na rynku południowoamerykańskim, szczególnie w krajach hiszpańskojęzycznych. Bank mocno zaangażował się w technologię rozproszonych rejestrów. A – jak podkreśla Frank Hoefnagels, dyrektor niemieckiego oddziału BBVA – transakcja z Porsche pokazuje, jak takie innowacje wdrożyć w praktyce w relacje z partnerami. – Naszym celem jest poprawa jakości obsługi klienta poprzez uproszczenie procesów i szybszą ich realizację – dodaje. W zakresie usług blockchain BBVA współpracuje już hiszpańską firmą paliwową Repsol. Ich pilotażowa transakcja w oparciu o technologię łańcucha bloków, do której doszło w lipcu br., miała wartość 325 mln euro (chodziło kredyt odnawialny oparty o tzw. rozproszoną księgę rachunkową DLT).

fot. Sanjit Das/Bloomberg

Porsche to firma, która ma plan mocnego związania się z nowymi technologiami. W marcu NewsBTC podał, że niemiecki producent nawiązał partnerstwo z berlińskim startupem XAIN, specjalizującym się właśnie w rozwiązaniach blockchain i innowacyjnym wykorzystaniu danych. Owe technologie mają być wdrażane w koncernie. Porsche już testował takie innowacje w swoich samochodach. XAIN pracuje również nad systemem blockchain do współdzielenia aut.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe auto dla amerykańskich listonoszy

Zwycięzca przetargu na nowe amerykańskie auto dla listonoszy powinien zostać ogłoszony już jesienią 2019 ...

Lepsza laurka od klepsydry

Świadomy kierowca jeździ bezpieczniej, bardziej ekologicznie i taniej. Chociaż według wstępnych danych policji w ...

Historia ładowania Tesli. 15 godzin zamiast 30 min.

Kto ma elektryka ten wie, że trzeba krótszą lub dłuższą chwilę poświęcić na załadowanie ...

Wizja maszyny do podwodnego wydobycia metali, przygotowana przez stocznię Royal IHC

Akumulatory z dna oceanu

Rozwój elektromobilności zmusza rządy i firmy do poszukiwania nowych, podmorskich złóż metali. Czy na ...

Toyota Corolla Sedan: Atrakcyjny następca Avensisa

Na niektórych rynkach pięciodrzwiowa wersja Toyoty Corolli już jest w sprzedaży. Teraz zaprezentowano Corollę ...

Brakuje ponad 200 mln zł na dokończenie autostrady A1 pod Częstochową

Takiego czarnego scenariusza można było się spodziewać. Blisko dwa razy więcej od planowanego kosztorysu ...