Koncern Ernst & Young świadczący profesjonalne usługi doradcze i audytorskie z główną siedzibą w Londynie przeanalizował 16 największych marek motoryzacyjnych na świecie i stworzył listę tych najbardziej rentownych.

W tej jakże ważnej statystyce wygrało… Suzuki. W drugim kwartale 2018 roku japońska firma wyprzedziła BMW pod względem marży, czyli zarobków przed odsetkami i podatkami. Suzuki osiąga marżę – wskaźnik rentowności – 11,8 procent. BMW w drugim kwartale wypracowało 11,4 procent, tracąc pozycję nr jeden, którą zdobyło w pierwszym kwartale. Na trzecim miejscu jest Toyota (8,8 procent). Daimler zanotował 6,5 procentowy wzrost w miesiącach od kwietnia do czerwca, to daje 6 miejsce, a Volkswagen zajmuje siódme miejsce z 6,3 procentami.

Zmodernizowana Vitara pojawi się w salonach lada moment.

Firmy jak np. Volkswagen mogłyby mieć lepszy wynik, ale afera z dieslami kosztowała do tej pory 1,6 miliarda euro (około 6,8 miliarda złotych). Brzmi na bardzo dużo, ale nie jest to kwota w branży motoryzacyjnej, która powala. Mercedes wydał na badania i rozwój tylko w tym roku siedem miliardów euro (ok. 29,5 miliarda złotych).

Gdyby zliczyć wydatki Mercedesa, Volkswagena i BMW w roku 2018 to otrzymamy kwotę 14 miliardów euro (niemal 60 miliardów złotych)

W kategorii największe zyski na pierwszym miejscu uplasowała się Toyota z ogromnym 30 procentowym plusem względem tego samego okresu w roku 2017 (9, 973 mln euro). VW (8,160 mln euro) znalazł się na drugim miejscu z minusem ośmiu procent względem ubiegłego roku. Trzecie i czwarte miejsce zajęły Daimler i BMW. Obydwie firmy ze stratami (Mercedes minus 21 procent, BMW minus pięć procent). Duże spadki zysków również w GM (48 procent), Fordzie (43 procent) i Hyundaiu (37 procent).

Nowa Toyota Aygo produkowana jest w czeskim Kolinie.

Najwięcej samochodów w 2018 roku wyprodukował póki co Volkswagen – 5,219 mln sztuk. Toyota (5,209 mln) jest na drugim miejscu, a GM na trzecim (4,157 mln sztuk).

ZOBACZ TAKŻE: Suzuki Vitara: Czas na modernizację

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ITD będzie mogła odebrać prawo jazdy

Odbieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym obowiązuje już ...

Porsche podało nazwę pierwszego, elektrycznego modelu

Przez długi czas spekulowano, jak będzie się nazywać pierwszy, elektryczny model Porsche, znany dotąd ...

Wojna nerwów między Renaultem a Nissanem

Niemal już zamknięta fuzja Renaulta z Fiat Chrysler Automobiles wyhamowała w ostatniej chwili, kiedy ...

Nowy szef Renault może zarobić nawet 25 mln zł rocznie

Luca de Meo, nowy dyrektor generalny grupy Renault, który obejmie stanowisko 01 lipca będzie ...

Czy autostrada A2 między Warszawą a Łodzią pozostanie bezpłatna?

Kiedy cała autostrada będzie autostradą płatną? Takie pytanie zadał poseł PO Cezary Grabarczyk. Odpowiedział ...

Bez kierowcy po parkingu

Volkswagen testuje na lotnisku w Hamburgu samoparkujące samochody. Już za kilka lat ludzkość pozbędzie ...