Koncern Ernst & Young świadczący profesjonalne usługi doradcze i audytorskie z główną siedzibą w Londynie przeanalizował 16 największych marek motoryzacyjnych na świecie i stworzył listę tych najbardziej rentownych.

W tej jakże ważnej statystyce wygrało… Suzuki. W drugim kwartale 2018 roku japońska firma wyprzedziła BMW pod względem marży, czyli zarobków przed odsetkami i podatkami. Suzuki osiąga marżę – wskaźnik rentowności – 11,8 procent. BMW w drugim kwartale wypracowało 11,4 procent, tracąc pozycję nr jeden, którą zdobyło w pierwszym kwartale. Na trzecim miejscu jest Toyota (8,8 procent). Daimler zanotował 6,5 procentowy wzrost w miesiącach od kwietnia do czerwca, to daje 6 miejsce, a Volkswagen zajmuje siódme miejsce z 6,3 procentami.

Zmodernizowana Vitara pojawi się w salonach lada moment.

Firmy jak np. Volkswagen mogłyby mieć lepszy wynik, ale afera z dieslami kosztowała do tej pory 1,6 miliarda euro (około 6,8 miliarda złotych). Brzmi na bardzo dużo, ale nie jest to kwota w branży motoryzacyjnej, która powala. Mercedes wydał na badania i rozwój tylko w tym roku siedem miliardów euro (ok. 29,5 miliarda złotych).

Gdyby zliczyć wydatki Mercedesa, Volkswagena i BMW w roku 2018 to otrzymamy kwotę 14 miliardów euro (niemal 60 miliardów złotych)

W kategorii największe zyski na pierwszym miejscu uplasowała się Toyota z ogromnym 30 procentowym plusem względem tego samego okresu w roku 2017 (9, 973 mln euro). VW (8,160 mln euro) znalazł się na drugim miejscu z minusem ośmiu procent względem ubiegłego roku. Trzecie i czwarte miejsce zajęły Daimler i BMW. Obydwie firmy ze stratami (Mercedes minus 21 procent, BMW minus pięć procent). Duże spadki zysków również w GM (48 procent), Fordzie (43 procent) i Hyundaiu (37 procent).

Nowa Toyota Aygo produkowana jest w czeskim Kolinie.

Najwięcej samochodów w 2018 roku wyprodukował póki co Volkswagen – 5,219 mln sztuk. Toyota (5,209 mln) jest na drugim miejscu, a GM na trzecim (4,157 mln sztuk).

ZOBACZ TAKŻE: Suzuki Vitara: Czas na modernizację

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Niemczech powstanie największa stacja do ładowania aut elektrycznych

W południowych Niemczech, a dokładnie przy autostradzie A8 obok bawarskiego miasteczka Zusmarshausen powstanie największa ...

Bolid LEM częściowo wydrukowany przez studentów z grupy AGH Racing

Czas na drukowanie aut

Auta elektryczne z drukarki? To nie scence-fiction, ale rzeczywistość. Technologia druku przestrzennego nie służy ...

Jeep Grand Cherokee: Chwilowe pożegnanie z Europą?

Koncern FCA przygotowuje się do przyszłorocznego zaostrzenia norm emisji CO2 w Europie – ofiarą ...

Włosi o krok od wyrzucenia z budów szybkich dróg

Pod koniec tygodnia mija ultimatum, jakie włoskim firmom Salini i Impresa Pizzarotti postawiła GDDKiA, ...

Co Porsche zbudowało dla innych. Opel Zafira, Łada Samara i nie tylko

Porsche to więcej niż firma, która produkuje samochody. To także biuro konstrukcyjne, które pracuje ...

Nowy Suzuki Jimny: Powrót do korzeni

Jeszcze w tym roku Suzuki zaprezentuje nową generację modelu Jimny. Teraz w sieci pojawiły ...