Nowy system kontroli kierowców RedLight został zainstalowany na skrzyżowaniu ulic Zakopiańskiej, Wadowickiej, Brożka i Tischnera. Jak podał Główny Inspektorat Transportu Drogowego od początku stycznia, czyli momentu jego uruchomienia, zarejestrowanych zostało 574 przejazdów na czerwonym świetle.

Czytaj więcej

Od dzisiaj za jazdę po alkoholu stracisz samochód. Kontrowersyjne prawo zaczęło obowiązywać

Tendencję kierowców do naruszania przepisów w Krakowie potwierdza druga lokalizacja, gdzie taki sam system funkcjonuje – na skrzyżowaniu ul. Nowohuckiej i al. Pokoju. W tym przypadku działa on od połowy lutego i już zarejestrował 460 naruszeń przepisów. Oznacza to, że przy uśrednieniu wyników, dziennie kierowcy w Krakowie, tylko na tych dwóch skrzyżowaniach, przejeżdżali na czerwonym świetle ponad 35 razy.

Przejazd na czerwonym świetle — 500 zł i 15 punktów

Za takie wykroczenie zgodnie z obowiązującym taryfikatorem grozi wysoki mandat w wysokości 500 zł oraz aż 15 punktów karnych. Równie dotkliwy może być przejazd na żółtym świetle. Jeżeli kierowca mógł się bezpiecznie zatrzymać bez gwałtownego hamowanie, jest zagrożona mandatem w wysokości 500 zł i 6 punktami karnymi. Jeżeli natomiast policjant oceni, że przez gwałtowne hamowanie na żółtym świetle kierowca stworzył zagrożenie lub utrudnił ruch innych pojazdów, może otrzymać mandat w wysokości od 1000 zł i 10 punktów karnych.

Czytaj więcej

Volvo EX30: dobrze wycenione, małe i najbardziej dynamiczne