Według danych zebranych do 14 grudnia przez stronę internetową JetSpy, zajmującą się śledzeniem odrzutowców prywatne samoloty Elona Muska – o wartości katalogowej przekraczającej 100 mln dolarów (niecałe 400 mln zł) – wzbiły się w 2023 r. aż 441 razy w tym roku. Samoloty spędziły w powietrzu ponad 1161 godzin, co odpowiada ponad 48 dniom w powietrzu. Według JetSpy szef Tesli jest obecnie właścicielem kilku prywatnych odrzutowców Gulfstream. Miliarder próbował zatajać informacje o swoich lotach za pomocą programu stworzonego przez Federalną Administrację Lotniczą, ale bezskutecznie. Entuzjaści lotów nadal śledzą podróże Muska. Nie ma informacji w ilu tych lotach udział brał sam Elon Musk. W 2023 r. średni lot samolotów Muska trwał w 2023 roku nieco ponad 2,5 h. Najpopularniejszymi celami podróży było Austin w Teksasie, Oakland, Los Angeles i San Jose w Kalifornii.

Najkrótszy lot odrzutowca Elona Muska trwał 5 minut

Najdłuższym lotem, jaki odbył odrzutowiec Muska w 2023 r., był 13-godzinny lot do Tokio. Samoloty miliardera odbyły także kilka innych lotów międzynarodowych. Ostatnio odrzutowiec Muska był w Izraelu gdzie szef Tesli spotkał się z zagranicznymi przywódcami. Najkrótszy lot trwał pięć minut, a dane pokazują, że odrzutowiec pozostał na lotnisku w Long Beach. Prawdopodobnie był to ruch pilota, który zmienił położenie samolotu. Wiosną odrzutowce Muska wykonywały także 11/15 minutowe loty między lotniskami w Hawthorne i Los Angeles. Lotniska są oddalone od siebie o mniej niż 10 mil.

Czytaj więcej

Nietypowe nadwozie Tesli Cybertruck utrudni naprawy i podniesie koszty ubezpieczenia

Według JetSpy odrzutowce miliardera wyemitowały w ciągu ostatniego roku około 5159 ton CO2, zużyły 538 957 galonów paliwa, co oznacza, że ​​w tym roku zatankowanie samolotów kosztowało ponad 3,2 miliona dolarów. Z kolei według amerykańskiej Uniwersyteckiej Korporacji Badań Atmosferycznych (UCAR) przeciętny mieszkaniec USA jest odpowiedzialny za produkcję około 16 ton dwutlenku węgla rocznie.

Czytaj więcej

Dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości już rejestrują za szybko jadących kierowców

Czytaj więcej

Rosjanie zmodernizowali Ładę Nivę. Wrócił system ABS i norma Euro 5